Straż Miejska w Warszawie, działa na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona spokoju i porządku publicznego w przestrzeni miejskiej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, interweniując w sytuacjach zakłóceń porządku, np. w przypadku zakłócania, zaśmiecania czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
W ramach swoich kompetencji strażnicy miejscy prowadzą również działania z zakresu kontroli ruchu drogowego, jednak wyłącznie w zakresie określonym w przepisach prawa o ruchu drogowym. Obejmuje to m.in. kontrolę parkowania, a także wystawianie mandatów za niektóre inne wykroczenia drogowe. Dodatkowo mają prawo do kontroli publicznego transportu zbiorowego, w zakresie określonym w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym – m.in. mogą reagować na zakłócenia porządku w pojazdach komunikacji miejskiej.
Straż Miejska odgrywa także ważną rolę w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia obywateli. Współdziała z innymi służbami ratowniczymi i porządkowymi, pomagając w usuwaniu skutków awarii technicznych, klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń lokalnych. W przypadku przestępstw, katastrof lub innych zdarzeń mogących powodować niebezpieczeństwo, strażnicy zabezpieczają miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych i zniszczeniem śladów do czasu przybycia odpowiednich służb. Starają się również ustalać świadków zdarzenia.
Kolejnym aspektem działalności Straży Miejskiej jest ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, takich jak parki, przystanki czy place zabaw. Ponadto strażnicy współdziałają z organizatorami imprez masowych i innymi służbami w zakresie zapewniania bezpieczeństwa podczas zgromadzeń publicznych, koncertów, wydarzeń sportowych i festynów.
W przypadku osób nietrzeźwych, które zachowują się w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu własnemu bądź innych, bądź których zachowanie wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, Straż Miejska może doprowadzić je do izby wytrzeźwień lub do miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze informują również mieszkańców o lokalnych zagrożeniach oraz prowadzą działania edukacyjne i profilaktyczne, które mają zapobiegać przestępczości, wykroczeniom i innym zjawiskom kryminogennym. Współpracują przy tym z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.
Do zadań Straży należy także konwojowanie dokumentów, wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych należących do miasta, co odbywa się na potrzeby funkcjonowania urzędu miasta oraz jednostek organizacyjnych Warszawy.
W ramach wykonywania ustawowych zadań, Straż Miejska ma prawo do obserwowania i rejestrowania obrazu zdarzeń w miejscach publicznych przy użyciu środków technicznych – na przykład kamer monitoringu miejskiego. Takie działania są podejmowane w celu utrwalania dowodów przestępstw i wykroczeń, zapobiegania zakłóceniom porządku publicznego oraz ochrony mienia komunalnego. Wykonywanie tych czynności musi uwzględniać poszanowanie godności ludzkiej oraz ochronę praw człowieka.
Wszystkie wymienione uprawnienia i zadania Straży Miejskiej w Warszawie są ukierunkowane na zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa, porządku i wsparcia.
Szczegółowe uprawnienia Straży Miejskiej
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych
Art. 11. Ust. 1. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych;
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym;
2a) kontrola publicznego transportu zbiorowego – w zakresie określonym w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1371);
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń;
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia;
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej;
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych;
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób;
8) informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi;
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.
Ust. 2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:
1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia;
2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych;
3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz