Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu

Wyprzedzanie jest szczególnie niebezpieczne, gdy kierowca wyprzedza niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak, np. rowerzyści. Ponieważ tacy uczestnicy ruchu drogowego nie mają tak dobrej ochrony jak kierowcy samochodów, mogą być bardziej narażeni na urazy lub nawet śmierć w wyniku kolizji lub wypadków związanych z wyprzedzaniem.

Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Kierowcy muszą więc przywiązywać szczególną uwagę do zachowania ostrożności i przestrzegania przepisów drogowych podczas wyprzedzania. Powinni upewnić się, że mają wystarczającą widoczność przed podjęciem manewru wyprzedzania i zawsze zachowywać bezpieczną odległość – 1 metra, od innych pojazdów i uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni również pamiętać, że czasami lepiej poczekać na bezpieczniejszą okazję do wyprzedzania, zwłaszcza jeśli warunki na drodze są niekorzystne lub jeśli nie mają pewności, czy mogą to zrobić bezpiecznie.

Zachowanie bezpiecznej odległości jest równie ważne w przypadku wyprzedzania samochodu przez samochód. Zachowanie odpowiedniej odległości podczas wyprzedzania samochodu ma na celu zapewnienie, że w razie nagłego hamowania lub innych sytuacji nagłych kierowca ma wystarczająco dużo miejsca, aby zareagować i uniknąć kolizji. Warto pamiętać, że minimalna odległość bezpieczeństwa może się różnić w zależności od warunków drogowych, prędkości jazdy i wielu innych czynników, więc kierowcy powinni zawsze zachować ostrożność i dostosować swoją jazdę do aktualnych warunków drogowych.


Wykroczenie

Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 24. Ust. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 300 zł.

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

6 punktów karnych

Kod

H 03

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-25 „zakaz wyprzedzania”
Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu”

  1. […] Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu […]

  2. […] Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu […]

Pozostaw komentarz