Znak drogowy A-18b „Zwierzęta dzikie” jest jednym z kluczowych elementów systemu ostrzegania na polskich drogach. Jego głównym celem jest informowanie kierowców o potencjalnym ryzyku napotkania dzikich zwierząt na jezdni, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla dzikiej fauny.
Znak A-18b jest umieszczany w miejscach, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się dzikich zwierząt na drodze. Są to przede wszystkim obszary leśne, tereny w pobliżu zbiorników wodnych oraz drogi przecinające naturalne szlaki migracyjne zwierząt. Informacje o lokalizacji tych znaków są często ustalane na podstawie danych od służb leśnych oraz statystyk dotyczących kolizji z udziałem zwierząt.
Znak A-18b ma charakterystyczny wygląd: żółty trójkąt z czarną obwódką, w którego wnętrzu znajduje się czarny symbol przedstawiający dzikie zwierzę, najczęściej sylwetkę jelenia. Taka forma graficzna ma na celu szybkie i jednoznaczne przekazanie informacji o potencjalnym zagrożeniu.
Obowiązywanie znaku A-18b zazwyczaj obejmuje odcinek drogi o długości do 500 metrów. W przypadku, gdy niebezpieczeństwo występuje na dłuższym odcinku, stosuje się dodatkowe tabliczki informacyjne T-2, wskazujące długość odcinka zagrożenia, oraz T-3, oznaczające koniec strefy obowiązywania znaku.
Dla kierowców obecność znaku A-18b oznacza konieczność zwiększenia uwagi i dostosowania prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem w obszarze oznaczonym tym znakiem, uzyskanie odszkodowania może być utrudnione, ponieważ kierowca był uprzedzony o potencjalnym zagrożeniu i miał obowiązek zachować szczególną ostrożność.
Kategoria
Znaki drogowe pionowe.
Typ
Znaki ostrzegawcze (A)
Pozostałe znaki tego typu:
- A-1 – niebezpieczny zakręt w prawo
- A-2 – niebezpieczny zakręt w lewo
- A-3 – niebezpieczne zakręty, pierwszy w prawo
- A-4 – niebezpieczne zakręty, pierwszy w lewo
- A-5 – skrzyżowanie dróg
- A-6a – skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach
- A-6b – skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po prawej stronie
- A-6c – skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie
- A-6d – wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony
- A-6e – wlot drogi jednokierunkowej z lewej strony
- A-7 – ustąp pierwszeństwa
- A-8 – skrzyżowanie o ruchu okrężnym
- A-9 – przejazd kolejowy z zaporami
- A-10 – przejazd kolejowy bez zapór
- A-11 – nierówna droga
- A-11a – próg zwalniający
- A-12a – zwężenie jezdni – dwustronne
- A-12b – zwężenie jezdni – prawostronne
- A-12c – zwężenie jezdni – lewostronne
- A-13 – ruchomy most
- A-14 – roboty drogowe
- A-15 – śliska jezdnia
- A-16 – przejście dla pieszych
- A-17 – dzieci
- A-18a – zwierzęta gospodarskie
- A-18b – zwierzęta dzikie
- A-19 – boczny wiatr
- A-20 – odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym
- A-21 – tramwaj
- A-22 – niebezpieczny zjazd
- A-23 – stromy podjazd
- A-24 – rowerzyści
- A-25 – spadające odłamki skalne
- A-26 – lotnisko
- A-27 – nabrzeże lub brzeg rzeki
- A-28 – sypki żwir
- A-29 – sygnały świetlne
- A-30 – inne niebezpieczeństwo
- A-31 – niebezpieczne pobocze
- A-32 – oszronienie jezdni
- A-33 – zator drogowy
- A-34 – Wypadek drogowy

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz