Znak P-4 linia podwójna ciągła

Istnieją dwa rodzaje znaków drogowych: pionowe i poziome. Znaki drogowe poziome są malowane na jezdni i pełnią ważną funkcję informacyjną i ostrzegawczą dla kierowców.

Znaki drogowe poziome są równie ważne jak znaki drogowe pionowe i powinny być przestrzegane przez kierowców i innych użytkowników drogi. Malowane na jezdni linie, pasy, symbole, strzałki, itp. są przykładami znaków drogowych poziomych.

Przestrzeganie znaków drogowych poziomych, tak jak i pionowych, jest ważne dla bezpieczeństwa na drodze , ponieważ znaki te mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym, organizują ruch i utrzymują porządek na drodze. Dlatego też, należy przestrzegać zarówno znaków drogowych pionowych, jak i poziomych.

Znak drogowy poziomy P-4 „linia podwójna ciągła” jest malowany na jezdni i oznacza linię, która wskazuje, że jest to miejsce, gdzie zabronione jest wyprzedzanie, zmienianie pasa ruchu lub wykonywanie innych manewrów, które wymagają przekroczenia linii.

Linia podwójna ciągła jest zazwyczaj malowana wzdłuż środka jezdni – na podjazdach pod górki, przy skrzyżowaniach, przed przejściami, na łukach drogi, etc. i oznacza, że nie jest dozwolone w tych miejscach wyprzedzanie, a także nie wolno jej przekraczać, aby skręcić w lewo.

Przestrzeganie linii podwójnej ciągłej jest ważne dla bezpieczeństwa na drodze i pomaga zapobiegać wypadkom drogowym. Dlatego też, kierowcy powinni przestrzegać znaków drogowych poziomych, takich jak P-4 „linia podwójna ciągła”. W przeciwnym razie mogą się spotkać z mandatem ponieważ niezastosowanie się do znaku jest wykroczeniem.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku P-4 „linia podwójna ciągła”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 86. Ust. 5. Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

5 punktów karnych

Kod

C 12

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Nieumieszczanie informacji o szkodliwości picia alkoholu
Niepełnosprawni a znaki drogowe
Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą
Czy można jeździć rowerem po alejkach w parku?
Znak B-25 „zakaz wyprzedzania”

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Znak P-4 linia podwójna ciągła”

  1. […] Znak P-4 linia podwójna ciągła […]

  2. […] Znak P-4 linia podwójna ciągła […]

Pozostaw komentarz