Czy rower to pojazd i co z tego wynika?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, rower jest pojazdem, który porusza się na kołach i wymaga siły ludzkich mięśni do jego napędu. Rowerzyści są traktowani jak inni uczestnicy ruchu drogowego i mają obowiązek przestrzegania przepisów, takich jak: przepisy dotyczące pierwszeństwa przejazdu, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, jazdy po chodniku, zatrzymania się przed przejściem dla pieszych, przejazdu wzdłuż po przejściu dla pieszych, itp.

Rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Rower jako pojazd jest również objęty pewnymi obowiązkowymi wymogami dotyczącymi wyposażenia. Wymagane elementy to:

  • Światełka przednie i tylne i odblaski – rower powinien mieć zamontowane przednie i tylne światła, które pozwala na lepszą widoczność rowerzysty przez innych uczestników ruchu drogowego.
  • Hamulce – rower musi posiadać sprawne hamulce, które pozwalają na skuteczne hamowanie.
  • Dzwonek – rower powinien być wyposażony w dzwonek lub inny środek sygnalizacji dźwiękowej, który pozwala na ostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego

Pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem urządzenia wspomagającego ruch

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Rowerzysta, który nie ukończył 18-go roku życia powinien posiadać przy sobie kartę rowerową. Karta rowerowa jest dokumentem, który potwierdza umiejętności rowerzysty i jego znajomość przepisów ruchu drogowego. Karta rowerowa jest wydawana przez odpowiedni organ, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Powyżej tego wieku nie ma obowiązku posiadania karty rowerowej, ale rowerzyści powinni być świadomi, że są objęci przepisami ruchu drogowego i muszą przestrzegać tych przepisów. Rowerzyści podlegają też postępowaniu mandatowemu w przypadku popełnienia wykroczeń drogowych, tak samo jak kierowcy samochodów czy motocykliści; mogą być ukarani mandatem karnym lub odpowiadać karnie przed sądem, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego.

Nie zawadzi też przypomnieć, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Alkohol wpływa na zdolności motoryczne i reakcje, co zwiększa ryzyko wypadku i jest niebezpieczne dla rowerzysty i innych uczestników ruchu. W Polsce przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu są takie same jak dla pojazdów mechanicznych, oznacza to, że rowerzysta nie może prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu, ponieważ jego stężenie we krwi nie może przekroczyć 0,2 promila. W przypadku stwierdzenia przez Policję, że rowerzysta jest pod wpływem alkoholu, może on zostać ukarany mandatem, a także odpowiedzialny za popełnione wykroczenie.

Rowerzyści, jako kierujący pojazdami muszą stosować się do przepisów dotyczących ochrony pieszych, takich jak przepisy dotyczące przejazdu przez przejścia dla pieszych, zachowanie szczególnej ostrożności w strefach zamieszkania czy też dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Rowerzyści są odpowiedzialni za swoje działania i powinni zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć kolizji z pieszymi czy też innymi użytkownikami drogi.


Zobacz także

Obowiązkowe wyposażenie roweru
Czy można jeździć rowerem po alejkach w parku?
Jazda na rowerze bez trzymanki
Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych
Przejście na czerwonym świetle

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Czy rower to pojazd i co z tego wynika?”

  1. […] Czy rower to pojazd i co z tego wynika? […]

  2. […] Czy rower to pojazd i co z tego wynika? […]

Pozostaw komentarz