Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne AGD i RTV, nie powinny być wyrzucane na śmietnik wraz z innymi odpadami, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Zawierają one szkodliwe substancje, takie jak rtęć, ołów czy kadm, które mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych, powodując ich skażenie. W urządzeniach tych znajdują się również cenne surowce, takie jak złoto, srebro czy miedź, które mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane dzięki procesom recyklingu. Wyrzucając je w niewłaściwy sposób, marnujemy te zasoby i przyczyniamy się do powstawania większej ilości odpadów. Dlatego takie urządzenia powinny być oddawane do specjalnych punktów zbiórki lub utylizacji, co pozwala na ich bezpieczne przetwarzanie i minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.
W Polsce, od dłuższego czasu istnieją przepisy dotyczące gospodarki odpadami, które nakładają na obywateli obowiązek odpowiedniej utylizacji tego typu sprzętu. Pozostawianie zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w altanie śmietnikowej wraz z innego typu śmieciami jest traktowane jako zanieczyszczanie środowiska i może skutkować mandatem lub grzywną. Przepisy te mają na celu ochronę środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, a także promowanie recyklingu i odpowiedzialnej gospodarki surowcami. Tym bardziej warto korzystać z wyznaczonych punktów zbiórki elektrośmieci, gdzie można bezpłatnie oddać zużyty sprzęt, zamiast ryzykować konsekwencje prawne.
Wykroczenie
Porzucenie zużytego sprzętu elektrycznego w miejscu zabronionym.
Naruszone przepisy
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Art. 34. Zakazuje się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Art. 95. Kto wbrew zakazowi określonemu w art. 34 umieszcza zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami, podlega karze grzywny.
Wysokość mandatu
Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł
Charakter wykroczenia
Wykroczenie może być popełnione umyślnie lub nieumyślnie i ma charakter powszechny i formalny.
Pozostaw komentarz