W miastach o dużym natężeniu ruchu wprowadzono specjalne pasy dla autobusów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Miało to na celu usprawnienie komunikacji publicznej, zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego oraz zmniejszenie liczby prywatnych samochodów na drogach. Dzięki wyznaczonym buspasom autobusy mogły omijać korki, co przekładało się na krótszy czas podróży i większą punktualność.
W ostatnich latach przepisy uległy zmianie, poszerzając listę pojazdów uprawnionych do poruszania się po buspasach. Obecnie, oprócz autobusów komunikacji miejskiej, z pasów tych mogą korzystać także taksówki, karetki pogotowia, motocykle, pojazdy MTON (Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych – pod warunkiem odpowiedniego oznakowania) oraz samochody elektryczne. Ponieważ wymienienie wszystkich tych pojazdów na znakach pionowych D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów” lub D-12 „pas ruchu dla autobusów” spowodowałoby ich przeładowanie i utrudniło odczytanie, na znakach umieszcza się jedynie skrót „DOP” (dopuszczone). Szczegóły dotyczące dopuszczonych pojazdów znajdują się na dodatkowych tabliczkach pod znakiem. Podobne rozwiązanie stosuje się w przypadku oznaczeń poziomych na jezdni, gdzie pełne wymienienie wszystkich typów pojazdów byłoby niepraktyczne.
W godzinach szczytu buspasy są często wykorzystywane również przez pojazdy uprzywilejowane, takie jak policja czy straż pożarna, które – korzystając z sygnałów dźwiękowych i świetlnych – mogą szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia dzięki mniejszemu natężeniu ruchu na tym pasie.
Należy pamiętać, że nieuprawnione korzystanie z buspasa przez kierowców prywatnych samochodów jest wykroczeniem. Za niezastosowanie się do znaków wyznaczających pas ruchu dla autobusów i pojazdów DOP grozi mandat oraz 5 punktów karnych. Przepisy te mają na celu utrzymanie płynności ruchu komunikacji publicznej i innych uprawnionych pojazdów, dlatego ich przestrzeganie jest istotne dla efektywnego funkcjonowania transportu w mieście.
Wykroczenie
Niezastosowanie się do znaków D-11, D-12, P-22.
Naruszone przepisy
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
§ 49. Ust. 1. Znaki:
1) D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów”,
2) D-12 „pas ruchu dla autobusów”
oznaczają odpowiednio początek lub kontynuację pasa ruchu przeznaczonego tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.
Ust. 2. Umieszczony na znakach D-11 lub D-12 napis lub symbol pojazdu oznacza, że na pasie ruchu oznaczonym tym znakiem jest dopuszczony ruch pojazdu określonego tym napisem lub symbolem.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł
Punkty karne
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego
Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.
5 punktów karnych
Kod
C 10
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Nieuprawniona jazda po buspasie
Znak zakazu B-19 zakaz wjazdu pojazdów o nacisku pojedynczej osi napędowej powyżej … t
Znak B-4 zakaz wjazdu motocykli
Znak P-4 linia podwójna ciągła
Jazda rowerem bez światełek

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz