Naklejka kraju niezgodna krajem rejestracji pojazdu

W chwili obecnej naklejki na samochodach wskazujące na kraj rejestracji pojazdu to raczej rzadkość, przynajmniej na tych sprowadzanych z Unii Europejskiej. Są jeszcze obecne na pojazdach starszych, importowanych do Polski w latach poprzednich. Obecnie, kraj rejestracji pojazdu jest jedynie widoczny na tablicy rejestracyjnej pod logiem UE (po lewej stronie tablicy rejestracyjnej, tzw. Euroband). Wszechobecne kiedyś owalne nalepki z międzynarodowym kodem samochodowym zaewidencjonowania pojazdu, obowiązkowe w przypadku pojazdów przekraczających granicę państwa, odeszły w Europie definitywnie w zapomnienie.

Właśnie posiadacze starszych pojazdów powinni zwrócić uwagę na fakt, czy ich samochód obecnie zarejestrowany w Polsce nie posiada przypadkiem starej nalepki z kraju poprzedniej rejestracji. Tak, jest to wykroczenie, za które można zapłacić mandat, jeżeli nie zerwiemy jej po założeniu polskich tablic rejestracyjnych.


Wykroczenie

Umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 60. Ust. 1. Pkt. 4. Zabrania się umieszczania na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 50 zł

Punkty karne

0

Kod

brak


Zobacz także

Naruszenie zakazu czepiania się pojazdów jadąc rowerem
Niewyposażenie nieruchomości w pojemniki na śmiecie
Niezachowanie zasad ostrożności
Jazda na rowerze bez kasku
Przewożenie motocyklem pasażera bez kasku

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz