Szczucie psem człowieka

Właściciele psów powinni być odpowiedzialnymi ludźmi, ponieważ opieka nad psem wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia. Powinni mieć wystarczająco dużo czasu na opiekę nad psem, a także umieć zapewnić swojemu psu odpowiednie żywienie, aktywność fizyczną, higienę, opiekę weterynaryjną oraz miłość i uwagę. Powinni szanować prawa i dobre obyczaje, a ich psy nie powinny zakłócać spokoju i bezpieczeństwa innych ludzi oraz zwierząt.

Ludzie hodujący psy ponoszą odpowiedzialność za czyny swoich pupili. Jeśli pies zrobi coś nieodpowiedniego, na przykład zaatakuje innego psa lub człowieka, właściciel psa może ponieść konsekwencje prawnie i finansowe. Dlatego ważne jest, aby właściciele psów wychowywali je w sposób odpowiedzialny i zapewniali im odpowiednie szkolenie oraz nadzór, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Zdarzają się niestety sytuacje, w których właściciele psów atakują lub przemocą posługują się swoimi psami w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Jest to nie tylko nieetyczne i nielegalne, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, zarówno dla właściciela psa, jak i dla samego psa. Takie zachowanie często wynika z braku właściwego szkolenia i nadzoru nad psem, a także z niedostatecznego zrozumienia potrzeb i zachowań psa, przez niedojrzałego psychicznie właściciela.

Szczucie psem człowieka jest karalne i może stanowić wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od konkretnych okoliczności i skutków ataku. W przypadku poważniejszych ataków, w których ofiary odnoszą poważne obrażenia lub nawet giną, właściciele psów mogą ponosić odpowiedzialność cywilną i karną.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do zakazu szczucia psem człowieka.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Czy pies na spacerze powinien mieć smycz i kaganiec?
Nieupilnowanie psa
Naruszenie godności symboli państwowych
Udostępnianie papierosów nieletnim
Prace na drodze a znaki drogowe

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Szczucie psem człowieka”

  1. […] Szczucie psem człowieka […]

Pozostaw komentarz