Palenie papierosów jest jednym z największych czynników ryzyka chorób serca i układu krążenia, a także poważnych chorób nowotworowych, takich jak rak płuc, jamy ustnej i gardła, krtani, jelit i pęcherza moczowego. Palenie może również powodować poważne choroby układu oddechowego, takie jak choroba wrzodowa płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Wszystkie te choroby mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Z tego powodu ważne jest, aby powstrzymać się od palenia i chronić swoje zdrowie.
Wydaje się banałem powtarzanie, że młodzi ludzie nie powinni palić papierosów. Nawyk ten jest trudny do rzucenia, a młodzi palacze są bardziej narażeni na uzależnienie od nikotyny. Dlatego młodzi ludzie w ogóle nie powinni zaczynać palić i chronili swoje zdrowie. Zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia i zdrowe odżywianie, są lepszym wyborem dla utrzymania dobrego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej.
Czasami palenie papierosów może być postrzegane przez młode osoby jako sposób na nawiązanie i utrzymanie kontaktów towarzyskich, czy też jako sposób na wyróżnienie się i zaimponowanie innym. Niestety, jest to mylne i niebezpieczne przekonanie. Palenie jest szkodliwe dla zdrowia i powoduje poważne konsekwencje zdrowotne, a nie jest odpowiednim sposobem na nawiązanie znajomości, ani na bycie „cool”.
Ułatwianie palenia lub udostępnianie papierosów osobom poniżej 18 lat jest w Polsce karalne. Według obowiązującego prawa, osoby, które udostępniają papierosy osobom poniżej 18 lat, naruszają przepisy dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży zawarte w ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Zgodnie z Ustawą, sprzedaż i udostępnianie wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia jest zabronione. Osoby, które łamią ten przepis, mogą być ukarane grzywną.
Wykroczenie
Niezastosowanie się do zakazu udostępniania papierosów / wyrobów tytoniowych osobom do lat 18.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
Art. 6. Ust. 1. Zabrania się udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. W punkcie detalicznym umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)”.
Wysokość mandatu
Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł
Pozostaw komentarz