Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba jednocześnie pamiętać, że to kierowca autobusu jest odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w nim dzieje, w tym o rzecz najważniejszą – bezpieczeństwo pasażerów.

Szczegółowe informacje dotyczące przewozu osób i rzeczy komunikacją miejską w Warszawie znaleźć można w przepisach porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa. Paragraf 12 ust. 2 ww. dokumentu przedkłada, co następuje:

Pasażer może przewozić w pojazdach rower, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia roweru w stojaku lub w miejscu, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 3 i 4.

Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa

Chodzi tutaj o miejsce przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych.

Par. 12 ust. 1 precyzuje jak powinien wyglądać przewóz bagażu (roweru):

Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu i zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniać przejścia i nie narażać na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie zasłaniać widoczności obsłudze pojazdu i nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu.

Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa

Pamiętać należy w szczególności, żeby podczas całego przejazdu pilnować przewożonego roweru, aby nie stanowił on niebezpieczeństwa dla pozostałych pasażerów. W szczególności chodzi tutaj o nagłe hamowanie i niebezpieczeństwo przemieszczenia się roweru wewnątrz autobusu. Powinno się również zwrócić uwagę na ewentualność pobrudzenia osób postronnych brudnym rowerem. W przypadku wejścia do autobusu kobiety z dzieckiem na wózku lub osoby niepełnosprawnej osoba przewożąca rower musi udostępnić im wymagane miejsce, lub gdy jest to niemożliwe opuścić pojazd. Tutaj, ostateczną decyzję podejmuje kierowca autobusu.

Źródło: Youtube.com / Kanał: Między Przystankami

W przypadku kiedy pasażer przewożący rower nie stosuje się do zasad zawartych w przepisach, kierowca autobusu lub przedstawiciel przewoźnika ma prawo do zażądania opuszczenia pojazdu przez pasażera wraz z przewożonym bagażem. A, pasażer jest zobowiązany zastosować się do takiego polecenia. Na miejsce może również zostać wezwana Straż Miejska celem asystowania kierowcy w egzekwowaniu przepisów.


Zobacz także

Czy można przewozić psa komunikacją miejską w Warszawie
Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu
Niszczenie znaków drogowych
Znak C-16 droga dla pieszych
Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

6 odpowiedzi na „Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie”

  1. […] Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie […]

  2. […] Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie […]

  3. […] Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie […]

  4. […] Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie […]

  5. […] Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie […]

Pozostaw komentarz