Znak C-16 droga dla pieszych

Znaku C-16 „droga dla pieszych” należy do kategorii znaków drogowych nakazu. Znak wskazuje część drogi, którą powinni poruszać się piesi. Za niezastosowanie się do znaku można dostać mandat karny w wysokości 50 zł.

Znak C-16 najczęściej można spotkać w miejscu rozgałęziania się drogi dla pieszych i rowerów – gdzie cykliści są kierowani na drogę dla rowerów, a piesi na chodnik.

Znak C-16 może zostać odwołany przez znak drogowy nakazu C-16a „koniec drogi dla pieszych” lub znak C-13 „droga dla rowerów” oraz znak zakazu B-41 „zakaz ruchu pieszych”. Także znak D-40 „strefa zamieszkania” odwołuje znak C-16, gdyż jakby siłą rzeczy strefa zamieszkania stanowi obszar przeznaczony w pierwszej kolejności dla pieszych, i w którym mają oni bezwzględne pierwszeństwo kończące się wraz ze znakiem D-41 „koniec strefy zamieszkania”.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku C-16 „droga dla pieszych”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 39. Ust. 1. Znak C-16 „droga dla pieszych” oznacza drogę lub jej część przeznaczoną dla pieszych, którzy są obowiązani z niej korzystać.
Ust. 1a. Nakaz wyrażony znakiem C-16 obowiązuje do odwołania albo do miejsca umieszczenia znaku B-41, C-13 albo D-40.
Ust. 2. Znak C-16a „koniec drogi dla pieszych” oznacza koniec drogi przeznaczonej dla pieszych.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 50 zł

Punkty karne

0

Kod

Brak


Zobacz także

Znak C-13 droga dla rowerów
Nieustąpienie pieszemu na drodze dla pieszych i rowerów
Znak B-41 zakaz ruchu pieszych
Strefa zamieszkania
Jazda na rowerze bez trzymanki

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Znak C-16 droga dla pieszych”

  1. […] Znak C-16 droga dla pieszych […]

Pozostaw komentarz