Znak B-41 zakaz ruchu pieszych

Znak drogowy B-41 „zakaz ruchu pieszych” należy do grupy znaków drogowych pionowych. Oznacza zakaz poruszania się pieszych za znakiem. Decyzja o jego ustawieniu zawsze związana jest z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Bywa ustawiany w miejscach, gdzie pojawienie się przechodnia narażałoby go na bezpośrednie niebezpieczeństwo ze strony innych uczestników ruchu drogowego. Przykładem może być kończący się chodnik i w związku z tym konieczność przejścia na drugą stronę ulicy lub estakada czy obwodnica przeznaczona wyłącznie dla ruchu kołowego. Znak ten można również często spotkać w pobliżu budowy. na której operują żurawie budowlane.

Pod znakiem mogą być stosowane dodatkowe tabliczki doprecyzowujące odcinek drogi lub miejsce obowiązywania znaku.

Niestosującym się do znaku pieszym grozi mandat karny w wysokości 50 zł.

Aby uzyskać pełne informacje prawne dotyczące wykroczenia, zapraszamy do kontynuowania lektury.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-41 „zakaz ruchu pieszych”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 30. Znak B-41 „zakaz ruchu pieszych” oznacza zakaz ruchu pieszych po tej stronie drogi, po której znak jest umieszczony.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca podlega karze grzywny w wysokości 50 zł

Punkty karne

0

Kod

Brak

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Chodzenie po drodze dla rowerów
Jazda na rowerze bez trzymanki
Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym
Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych
Przeklinanie w miejscu publicznym

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Znak B-41 zakaz ruchu pieszych”

  1. […] Znak B-41 zakaz ruchu pieszych […]

  2. […] Znak B-41 zakaz ruchu pieszych […]

  3. […] Znak B-41 zakaz ruchu pieszych […]

Pozostaw komentarz