Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym

Niektórzy są jak rewolwerowcy, którzy dawno temu przechodząc przez ulicę miasteczka na dzikim zachodzie trzymali rękę zawsze w pobliżu swojego rewolweru, na wszelki wypadek. Tak i dzisiaj, kierowcy, a może raczej część z nich, wsiadając do swojego samochodu mają rękę zawsze w pogotowiu, żeby „opipczeć”, jeżeli zajdzie taka potrzeba kogokolwiek, kto jest na tyle nieuważny, że popełni na drodze jakiś błąd. Ręka idzie w ruch, a niesforny nieborak ukarany „do kąta”.

Niestety, wielu ze srogich nauczycieli nie zdaje sobie sprawy, że sami używając klakson w mieście popełniają karalne wykroczenie. Klakson nie powinien bowiem być wykorzystywany w celu ukarania kogoś za potencjalnie popełnione przez niego wykroczenie drogowe, ale wyłącznie do poinformowania innych uczestników ruchu o realnym niebezpieczeństwie, które ewentualnie ich zachowanie może spowodować. Ile spośród codziennych sytuacji na drodze, w których klakson został użyty kwalifikuje się do tej kategorii. Na pewno, większość nie.

Obszar zabudowany – obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Więc, następnym razem zanim ktoś użyje klaksonu na obszarze zabudowanym, powinien się zastanowić, czy jest to na pewno uzasadnione. Bo, jeżeli nie, to nie warto ryzykować otrzymania mandatu. Może się okazać, że gdzieś w stojącym w pobliżu radiowozie siedzi policjant, któremu będzie się chciało podnieść i wlepić gorliwcowi zasłużoną karę w wysokości 100 zł.


Wykroczenie

Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 29. Ust. 2. Pkt. 2. Zabrania się używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

0

Kod

Z01

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych
Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów
Wykroczenia związane z bronią
Znak zakazu B-33 ograniczenie prędkości
Znak zakazu B-43 strefa ograniczonej prędkości

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym”

  1. […] Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym […]

  2. […] Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym […]

  3. […] Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym […]

  4. […] Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym […]

Pozostaw komentarz