Znak nakazu C-12 ruch okrężny

Zdarzają się sytuacje na drodze bardzo trudne do zrozumienia dla postronnego obserwatora. Jest ich niemało, a dopiero zbadanie sytuacji z bliska może pomóc w rozszyfrowaniu określonego zachowania kierowcy. Jedną z takich sytuacji może być na przykład jazda pod prąd na autostradzie. Zdarzenie, przy którym zazwyczaj dochodzi do zastanowienia jak mogło do niego dojść. Z reguły wjazdy i zjazdy z takich dróg są doskonale oznaczone i nie sposób się pomylić. Nie mówiąc już oczywiście o samym fakcie jazdy samochodem w kierunku przeciwnym do wszystkich innych poruszających się po jezdni. Jak mogło do takiej sytuacji dojść?

Oglądając sytuację widoczną na poniższym filmie, można pokusić się o przeanalizowanie zaistniałej sytuacji we własnym zakresie i próbę rozszyfrowania procesów myślowych zachodzących w głowie kierowcy Citroena. Fakt faktem, że stara się on / ona jechać w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym podpowiadałaby nam intuicja i wzrok oraz znaki drogowe.

Uwaga! Poniższy film zawiera słowa niecenzuralne.

Źródło: Youtube.com / Kanał: MrFourthhorsemen

Znak drogowy pionowy nakazu C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy w kierunku wskazanym na znaku – w Polsce, zawsze w kierunku prawym! Znakiem C-12 oznaczane są wszystkie wjazdy na skrzyżowanie w odległości do 25 metrów od skrzyżowania. A, kierujący pojazdem zobowiązany jest do stosowania się do znaku (kierunku jazdy). Niezastosowanie się do znaku i jazda „pod prąd” niemal gwarantuje stłuczkę z prawidłowo poruszającym się pojazdem lub wjazd w drogę prowadzącą na trasę, na której pojazd poruszał się będzie w kierunku przeciwnym do prawidłowego.

Mandat w wysokości 250 zł i 5 punktów karnych wydaje się niewspółmierny do niebezpieczeństwa spowodowanego przez nienormalne zachowanie kierującego.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku C-12 „ruch okrężny”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 36. Ust. 1. Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 250 zł

Punkty karne

5 punktów karnych

Kod

C 09

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą
Używanie klaksonu na obszarze zabudowanym
Naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej
Znak B-3a zakaz wjazdu autobusów
Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Znak nakazu C-12 ruch okrężny”

  1. […] to już zostało napisane w poprzednim wpisie Znak nakazu C-12 ruch okrężny zdarzają się sytuacje, w których kierujący pojazdem na skutek ciężkich do zrozumienia […]

  2. […] Znak nakazu C-12 ruch okrężny […]

  3. […] Znak nakazu C-12 ruch okrężny […]

Pozostaw komentarz