Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą

Jak to już zostało napisane w poprzednim wpisie Znak nakazu C-12 ruch okrężny zdarzają się sytuacje, w których kierujący pojazdem na skutek ciężkich do zrozumienia okoliczności lub zwykłej nieuwagi może znaleźć się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu swojemu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Taką zupełnie ekstremalną sytuacją jest poruszanie się autem jednym z pasów ruchu drogi ekspresowej lub autostrady „pod prąd” – w kierunku przeciwnym do wyznaczonego i innych jadących pojazdów. Trudno sobie wyobrazić groźniejszą sytuację na drodze.

Jedną z przyczyn, która może prowadzić to tego rodzaju zdarzenia jest jazda pod wpływem alkoholu i wjazd na niewłaściwą drogę. Kierowca, może również na skutek nieuwagi, niezastosować się do znaku C-12 „ruch okrężny” na jednym ze skrzyżowań o ruchu okrężnym prowadzącym do drogi szybkiego ruchu. W efekcie powstaje sytuacja szalenie niebezpieczna, ze względu na szybkość poruszających się po drodze pojazdów.

Źródło: Youtube.com / Kanał: Moje Gniezno

Kontynuacja jazdy w takim przypadku jest najgorszym rozwiązaniem. Kierowca, który zauważył swoją pomyłkę powinien jak najszybciej przy pomocy sygnałów świetlnych poinformować innych kierujących o swojej sytuacji i usunąć się z pasa ruchu zjeżdżając pas awaryjny lub zieleni po jednej ze stron drogi. Następnie, najlepszym rozwiązaniem byłoby zawrócenie pojazdu, oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu nie byłoby nadjeżdżających pojazdów.

Zakończenie tego rodzaju incydentu mandatem karnym w wysokości 2000 zł i piętnastoma punktami karnymi, to najlepsza rzecz, której można by się spodziewać.


Wykroczenie

Jazda autostradą / drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 16. Ust. 2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 2000 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

15 punktów karnych

Kod

H 23

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak nakazu C-12 ruch okrężny
Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu
Nieuprawniona jazda po buspasie
Przyczepa kempingowa na miejscu parkingowym
Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą”

  1. […] Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą […]

  2. […] Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą […]

Pozostaw komentarz