Taki obrazek. Południowa obwodnica Warszawy (POW), czyli droga ekspresowa S2. Fragment drogi tuż przed mostem na Wiśle, czy może już za mostem, cztery pasy ruchu w kierunku Wilanowa. 1 listopada, na dworze już ciemno. Drogą mkną samochody z ludźmi wracającymi do Warszawy po święcie Wszystkich Świętych. Prędkość większości z tych aut, to na pewno powyżej 100 km/h.
I nagle, przed nimi, z ciemności wyłania się „samotny biały żagiel” – skuter z siedzącym na nim przygarbionym kierowcą. Szczegółów nie widać. Ponieważ różnica prędkości jest znaczna, trzeba szybko hamować, aby nie wjechać w jego tył. Myliłby się ten, kto by sądził, że kierujący skuterem wybrał chociaż prawy skrajny pas ruchu i próbuje przemknąć się gdzieś do pierwszego lepszego zjazdu z drogi. Nie, skuter sunie trzecim pasem licząc od prawej strony oświetlony światłami STOP zwalniających samochodów.

Chyba obyło się wtedy bez tragedii, bo media by z pewnością nie pominęły takiego spektakularnego wypadku spowodowanego przez jakąś całkowicie pozbawioną rozsądku i instynktu samozachowawczego jednostkę. Kierujący skuterem więc przeżył. Chyba raczej nie spotkały go / ją z tego tytułu żadne nieprzyjemności. Może nie wiedział, albo źle zinterpretował skomplikowane przepisy, że po drogach ekspresowych (i autostradach!) jeździć skuterem NIE WOLNO!
Po pierwsze, skuter to taka odmiana motoroweru.
Po drugie, wszystkie wjazdy na drogi ekspresowe ją oznaczone drogowym znakiem informacyjnym D-7 „droga ekspresowa”. Natomiast, definicja drogi ekspresowej zawarta w Prawie o Ruchu Drogowym jest następująca:
Droga ekspresowa – drogę dwu- lub jedno-jezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Wynika z niej, między innymi, że droga ekspresowa jest przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych (może więc z tego powodu na znaku umieszczono stylizowany wizerunek samochodu). Definicję pojazdu samochodowego też trzeba tutaj przytoczyć:
Pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Rozkodowując znaczenie terminu pojazd silnikowy, jesteśmy już na prostej drodze do stwierdzenia jakie pojazdy nie mogą się poruszać drogą ekspresową.
Pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
A więc, są to: motorowery (skutery), pojazdy szynowe, rowery, wózki rowerowe, hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego (UTO) i wózki inwalidzkie; plus, ciągniki rolnicze; plus, czterokołowce (tzw. quady). Te pojazdy po drogach ekspresowych (i autostradach) poruszać się nie mogą!
Niestosujących się do tych przepisów czeka, w najlepszym przypadku, mandat karny. W najgorszym, utrata zdrowia lub życia.
Przejdź na stronę 2.
Komentarze
2 odpowiedzi na „Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu”
[…] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]
[…] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]
You must log in to post a comment.