Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu

Taki obrazek. Południowa obwodnica Warszawy (POW), czyli droga ekspresowa S2. Fragment drogi tuż przed mostem na Wiśle, czy może już za mostem, cztery pasy ruchu w kierunku Wilanowa. 1 listopada, na dworze już ciemno. Drogą mkną samochody z ludźmi wracającymi do Warszawy po święcie Wszystkich Świętych. Prędkość większości z tych aut, to na pewno powyżej 100 km/h.

I nagle, przed nimi, z ciemności wyłania się „samotny biały żagiel” – skuter z siedzącym na nim przygarbionym kierowcą. Szczegółów nie widać. Ponieważ różnica prędkości jest znaczna, trzeba szybko hamować, aby nie wjechać w jego tył. Myliłby się ten, kto by sądził, że kierujący skuterem wybrał chociaż prawy skrajny pas ruchu i próbuje przemknąć się gdzieś do pierwszego lepszego zjazdu z drogi. Nie, skuter sunie trzecim pasem licząc od prawej strony oświetlony światłami STOP zwalniających samochodów.

Znak drogowy D-7 „droga ekspresowa”

Chyba obyło się wtedy bez tragedii, bo media by z pewnością nie pominęły takiego spektakularnego wypadku spowodowanego przez jakąś całkowicie pozbawioną rozsądku i instynktu samozachowawczego jednostkę. Kierujący skuterem więc przeżył. Chyba raczej nie spotkały go / ją z tego tytułu żadne nieprzyjemności. Może nie wiedział, albo źle zinterpretował skomplikowane przepisy, że po drogach ekspresowych (i autostradach!) jeździć skuterem NIE WOLNO!

Po pierwsze, skuter to taka odmiana motoroweru.

Po drugie, wszystkie wjazdy na drogi ekspresowe ją oznaczone drogowym znakiem informacyjnym D-7 „droga ekspresowa”. Natomiast, definicja drogi ekspresowej zawarta w Prawie o Ruchu Drogowym jest następująca:

Droga ekspresowa – drogę dwu- lub jedno-jezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Wynika z niej, między innymi, że droga ekspresowa jest przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych (może więc z tego powodu na znaku umieszczono stylizowany wizerunek samochodu). Definicję pojazdu samochodowego też trzeba tutaj przytoczyć:

Pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Rozkodowując znaczenie terminu pojazd silnikowy, jesteśmy już na prostej drodze do stwierdzenia jakie pojazdy nie mogą się poruszać drogą ekspresową.

Pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

A więc, są to: motorowery (skutery), pojazdy szynowe, rowery, wózki rowerowe, hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego (UTO) i wózki inwalidzkie; plus, ciągniki rolnicze; plus, czterokołowce (tzw. quady). Te pojazdy po drogach ekspresowych (i autostradach) poruszać się nie mogą!

Niestosujących się do tych przepisów czeka, w najlepszym przypadku, mandat karny. W najgorszym, utrata zdrowia lub życia.


Wykroczenie

Wjazd na drogę ekspresową pojazdem, dla ruchu którego droga ta nie jest przeznaczona.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 45. Ust. 1. Pkt. 4. Zabrania się wykorzystywania drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny z przeznaczeniem, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 250 zł

Punkty karne

brak

Kod

brak

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Jechał rowerem po S3
Znak B-23 zakaz zawracania
Zakaz zatrzymania na chodniku pojazdów powyżej 2,5T DMC
Znak B-25 „zakaz wyprzedzania”
Znak P-4 linia podwójna ciągła

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu”

  1. […] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]

  2. […] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]

  3. […] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]

  4. […] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]

  5. […] Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu […]

Pozostaw komentarz