Popełnianie błędów leży w naturze ludzkiej, jednak ich konsekwencje bywają czasami bardzo bolesne. W przypadku niezastosowania się do sygnału świetlnego w postaci światła czerwonego na sygnalizatorze, to mandat w wysokości aż 500 zł i 15 punktów karnych. To dużo, ale i przewinienie jest z gatunku tych najbardziej niebezpiecznych, bo i jego konsekwencje mogą być w skutkach tragiczne. Kierowca wjeżdżający na skrzyżowanie pomimo czerwonego światła, stwarza olbrzymie niebezpieczeństwo, w pierwszej kolejności, dla samego siebie i swoich pasażerów. Ucierpieć mogą piesi chcący w tym czasie skorzystać z przejścia przez jezdnię, jak i osoby znajdujące się w pojazdach przejeżdżających drogą poprzeczną „na zielonym”. Wypadek w takiej sytuacji jest niemal pewny.
Częstym błędem jest wjazd na skrzyżowanie „na czerwonym” po zaświeceniu zielonej strzałki do skrętu w prawo na sygnalizatorze S-2. Zmęczony lub zamyślony kierowca dostrzega zielony sygnał i zasugerowawszy się kolorem rusza do przodu pomimo, że dla niego zielone światło jeszcze się nie zaświeciło. Finał łatwo przewidzieć. Mandat w takim wypadku to najłagodniejsza kara, która może spotkać winnego kierowcę.
Nigdy za wiele przypominania. Dojeżdżając do skrzyżowania należy się kierować zasadą ograniczonego zaufania i zachować szczególną ostrożność.
Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Wykroczenie
Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione.
Naruszone przepisy
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
§ 95. Ust. 1. Pkt. 3. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają: sygnał czerwony – zakaz wjazdu za sygnalizator.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł
Punkty karne
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego
Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.
15 punktów karnych
Kod
C02
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Przejście na czerwonym świetle
Zielona strzałka do skrętu w prawo
Jazda skuterem po drodze szybkiego ruchu
Nieustąpienie pierwszeństwa przy wyjeździe ze strefy zamieszkania
P-19 linia wyznaczająca pas postojowy
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz