P-19 linia wyznaczająca pas postojowy

P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy” jest znakiem drogowym poziomym stosowanym na drogach w obszarze zabudowanym do oddzielenia jezdni od pasa drogi przeznaczonego na postój pojazdów. Z reguły, poprzedzona jest znakiem informacyjnym D-18 „parking” i tabliczką z serii T-30 informującą o dopuszczalnym sposobie parkowania pojazdów określanym w zależności od szerokości pasa postojowego. Szerokość pasa postojowego powinna być nie mniejsza niż 2,0 m.

Istotnym elementem jest w tym przypadku zastosowanie się do wskazań znaków i zaparkowanie auta w sposób wykluczający jego pozostawanie na jezdni w czasie postoju. Niezastosowanie się w tym przypadku do postanowień wynikających ze znaku P-19 może kosztować kierującego 100 zł i jeden punkt karny.


Wykroczenie

Naruszenie postanowień wynikających ze znaku P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 90. Ust. 3. Znak P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy” wyznacza pas przeznaczony na postój pojazdów wzdłuż krawędzi jezdni lub oddziela od niej zatokę postojową.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

C15


Zobacz także

P-18 stanowisko postojowe
Zatrzymanie przed znakiem drogowym
Parkowanie przy przejściu dla pieszych na drodze jednokierunkowej
Strefa zamieszkania
Parkowanie na postoju TAXI

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „P-19 linia wyznaczająca pas postojowy”

  1. […] P-19 linia wyznaczająca pas postojowy […]

  2. […] P-19 linia wyznaczająca pas postojowy […]

  3. […] P-19 linia wyznaczająca pas postojowy […]

Pozostaw komentarz