Zatrzymanie przed znakiem drogowym

Wykroczenie raczej rzadko popełniane przez kierowców pojazdów osobowych, którzy nawet jeżeli parkując bezpośrednio przed znakami drogowymi, nie przyczyniają się do ich zasłaniania. Kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych, których wysokość często przekracza 2 metry, muszą zwrócić uwagę, żeby nie pozostawić auta w miejscu utrudniającym kierującym innymi pojazdami zapoznanie się oznakowaniem na drodze. W szczególności dotyczy to obszaru skrzyżowań, w okolicach których dochodzi do kumulacji występującego oznakowania – zarówno znaków drogowych pionowych, jak i drogowych sygnalizatorów sygnałów świetlnych

Kierujący, którzy nie dopilnowali tego obowiązku podlegają karze w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł i 1 punktowi karnemu.


Wykroczenie

Zatrzymanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przedniej strony znaku drogowego.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 49. Ust. 1. Pkt 6. Zabrania się zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca podlega karze grzywny w postaci karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

H04


Zobacz także

Jazda na rowerze bez trzymanki
Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci
Naklejka kraju niezgodna krajem rejestracji pojazdu
Nieustąpienie pieszemu na drodze dla pieszych i rowerów
Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Zatrzymanie przed znakiem drogowym”

  1. […] Zatrzymanie przed znakiem drogowym […]

  2. […] Zatrzymanie przed znakiem drogowym […]

Pozostaw komentarz