Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci

Tabliczka T-27 umieszczona pod znakiem drogowym D-6 „przejście dla pieszych” lub D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”, wskazuje, że przejście dla pieszych przed którym stoi jest szczególnie uczęszczane przez dzieci w wieku szkolnym. Tabliczka jest popularnie nazywana „Agatką” i spotkać ją można przy przejściach usytuowanych w pobliżu szkół. Kierowcy widząc ją zobowiązani są zachować szczególną ostrożność i czujność oraz zmniejszyć prędkość pojazdu.

§ 47. Ust. 4. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Warto przypomnieć również o zakazie zatrzymywania w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, co stanowi wykroczenie i jest zagrożone mandatem karnym w wysokości od 100 zł do 300 zł. Natomiast w przypadkach, w których stwierdzone zostanie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez przejście możliwe jest również odholowanie pojazdu. Szczególnie dotyczy to przejść oznaczonych tabliczką T-27.


Zobacz także

Prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych
Parkowanie przy przejściu dla pieszych
Parkowanie przy przejściu dla pieszych na drodze jednokierunkowej
Przejście sugerowane
Agresja na drodze

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci”

  1. […] Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci […]

  2. […] Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci […]

  3. […] Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci […]

Pozostaw komentarz