P-18 stanowisko postojowe

Kto by pomyślał. A, jednak. Linia P-18 jest znakiem drogowym poziomym ujętym w rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Oznacza to, że należy postrzegać znak P-18 i przestrzegać go, tak jak inne znaki drogowe. W tym przypadku, parkować pojazd pomiędzy liniami wyznaczającymi stanowisko postojowe, a nie na linii je oddzielającej.

Znak P-18 stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk.

Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych poziomych i warunki ich umieszczania na drogach

Czy jest duże prawdopodobieństwo, że w przypadku nieprawidłowego zaparkowania pojazdu na parkingu z wyznaczonymi znakiem P-18 miejscami parkingowymi zostaniemy ukarani mandatem karnym? W praktyce chyba małe. W większym stopniu spotkamy się w pierwszej kolejności z potępieniem innych kierowców, którzy przez naszą nonszalancję stracą szansę za zaparkowanie swojego auta.


Wykroczenie

Naruszenie postanowień wynikających ze znaku P-18 „stanowisko postojowe”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 90. Ust. 2. Znak P-18 „stanowisko postojowe” wyznacza miejsce przeznaczone do postoju pojazdów.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

C15


Zobacz także

P-19 linia wyznaczająca pas postojowy
Powierzchnia wyłączona z ruchu
Parkowanie przy przejściu dla pieszych na drodze jednokierunkowej
Tabliczki wskazujące początek, kontynuację, koniec zakazu postoju lub zatrzymywania się
Znak B-36 zakaz zatrzymywania się

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „P-18 stanowisko postojowe”

  1. […] P-18 stanowisko postojowe […]

  2. […] P-18 stanowisko postojowe […]

  3. […] P-18 stanowisko postojowe […]

  4. […] P-18 stanowisko postojowe […]

Pozostaw komentarz