Powierzchnia wyłączona z ruchu

A właściwie „powierzchnia wyłączona” oznaczona symbolem P-21 należy do kategorii znaków drogowych poziomych. To zbiór równoległych linii, ukośnych do toru jazdy pojazdów ograniczonych linią krawędziową szeroką P-7b. Oznacza powierzchnię drogi, na którą wjazd pojazdem i zatrzymanie się są zabronione (nie wolno ani najeżdżać, ani wjechać i się zatrzymać). Oznakowanie takie stosuje się w celu: dokładnego wskazania toru jazdy, oddalenia toru jazdy od przeszkód na jezdni, skorygowania przebiegu krawężnika, uzupełnienia wysepek wyodrębnionych w jezdni.

Powierzchnia wyłączona najczęściej bywa spotykana przed i za azylami dla pieszych, czyli za wysepkami wybudowanymi w celu ułatwienia pieszym przejścia przez jezdnię; na skrzyżowaniach dróg jako wysepki kanalizujące ruch dla pojazdów skręcających w lewo lub w prawo; przed i za wyjazdami z posesji gdy wzdłuż krawędzi jezdni znajdują się wyznaczone miejsca postojowe w celu poprawy widoczności włączającym się do ruchu.

Znak drogowy poziomy P-21 „powierzchnia wyłączona”

Właśnie w tym ostatnim wypadku dochodzi chyba do największej liczby wykroczeń. Kierujący pojazdami chcąc zaparkować swój samochód w ciągu aut stojących wzdłuż krawędzi jezdni na wyznaczonych linią P-19 miejscach postojowych, stają na powierzchni wyłączonej P-21. Nierzadko, zbliżają się zanadto do poprzedzającego ich prawidłowo zaparkowanego samochodu uniemożliwiając mu wyjazd z miejsca parkingowego.

Warto także wspomnieć, że powierzchnia wyłączona P-21 musi być dobrze widoczna dla kierujących pojazdami. Zdarza się, że kierowcy jej nie widzą, szczególnie w nocy i w złych warunkach pogodowych lub w zimie, kiedy jest zasypana śniegiem. Patrol straży miejskiej lub policji musi w takim przypadku udowodnić kierującemu, że był świadomy gdzie pozostawia samochód, co musi być wykazane na dokumentacji fotograficznej popełnionego wykroczenia. Jeżeli linie P-21 są prawie niewidoczne lub nawierzchnia, na której je namalowano uległa zniszczeniu może to być dość trudne. Kierujący może więc liczyć na uniknięcie mandatu karnego. Natomiast zarządca drogi, np. Zarząd Dróg Miejskich jest zobowiązany do naprawy drogi i namalowania w sposób widoczny linii oznakowania poziomego P-21.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku P-21 „powierzchnia wyłączona”

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 90. Ust. 5. Znak P-21 „powierzchnia wyłączona” oznacza powierzchnię drogi, na którą wjazd i zatrzymanie są zabronione.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

C15


Zobacz także

Zakaz zatrzymania na chodniku pojazdów powyżej 2,5T DMC
Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie
Samowolne umieszczanie znaków
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Obowiązkowe wyposażenie roweru

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

2 odpowiedzi na „Powierzchnia wyłączona z ruchu”

  1. […] Powierzchnia wyłączona z ruchu […]

  2. […] Powierzchnia wyłączona z ruchu […]

Pozostaw komentarz