Zielona strzałka do skrętu w prawo

Jaka jest sytuacja na drogach każdy widzi. Niewielu kierowców przestrzega podstawowe przepisy ruchu drogowego. Komuś, kto notorycznie przekracza dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym, czy przejeżdża skrzyżowania na czerwonym świetle, tłumaczenie zasad dotyczących zielonej strzałki do skrętu w prawo jest stratą czasu. Ale, dla wszystkich pozostałych warto sobie przypomnieć podstawy wymóg, który jest z zieloną strzałką związany.

Jest nim obowiązek zatrzymania się. Zatrzymania się i ustąpienia pierwszeństwa: po pierwsze pieszym, którzy korzystają z przejścia dla pieszych (jeżeli ono istnieje w obrębie skrzyżowania); po drugie, pojazdom znajdującym się na drodze, na którą mamy zamiar wjechać. Dopiero wtedy, zachowując szczególną ostrożność, możemy skorzystać z zielonej strzałki do skrętu w prawo. Są to dwa warunki, o których należy pamiętać, stąd i sama nazwa manewru „warunkowy skręt w prawo”. Należy wszak pamiętać, że podczas naszego manewru pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie łącznie z nami mają czerwone światło.

§ 96. Ust. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
Źródło: Youtube.com / Kanał: mandatownik

Przeważająca większość kierowców niestety nie stosuje się do wyżej wymienionych wymogów związanych z sygnalizatorem S-2 (w skład którego wchodzi zielona strzałka) i zapomina o zatrzymaniu narażając się w ten sposób na mandat w wysokości 100 zł i sześć punktów karnych. Ponadto zawsze istnieje możliwość, że naszym niefrasobliwym zachowaniem podczas wykonywanego manewru narazimy kogoś na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Przejdź na stronę 2.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Zielona strzałka do skrętu w prawo”

  1. […] Zielona strzałka do skrętu w prawo […]

  2. […] Zielona strzałka do skrętu w prawo […]

%d bloggers like this: