Zielona strzałka do skrętu w prawo

Jaka jest sytuacja na drogach każdy widzi. Niewielu kierowców przestrzega podstawowe przepisy ruchu drogowego. Komuś, kto notorycznie przekracza dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym, czy przejeżdża skrzyżowania na czerwonym świetle, tłumaczenie zasad dotyczących zielonej strzałki do skrętu w prawo jest stratą czasu. Ale, dla wszystkich pozostałych warto sobie przypomnieć podstawy wymóg, który jest z zieloną strzałką związany.

Jest nim obowiązek zatrzymania się. Zatrzymania się i ustąpienia pierwszeństwa: po pierwsze pieszym, którzy korzystają z przejścia dla pieszych (jeżeli ono istnieje w obrębie skrzyżowania); po drugie, pojazdom znajdującym się na drodze, na którą mamy zamiar wjechać. Dopiero wtedy, zachowując szczególną ostrożność, możemy skorzystać z zielonej strzałki do skrętu w prawo. Są to dwa warunki, o których należy pamiętać, stąd i sama nazwa manewru „warunkowy skręt w prawo”. Należy wszak pamiętać, że podczas naszego manewru pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie łącznie z nami mają czerwone światło.

§ 96. Ust. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
Źródło: Youtube.com / Kanał: mandatownik

Przeważająca większość kierowców niestety nie stosuje się do wyżej wymienionych wymogów związanych z sygnalizatorem S-2 (w skład którego wchodzi zielona strzałka) i zapomina o zatrzymaniu narażając się w ten sposób na mandat w wysokości 100 zł i sześć punktów karnych. Ponadto zawsze istnieje możliwość, że naszym niefrasobliwym zachowaniem podczas wykonywanego manewru narazimy kogoś na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.


Wykroczenie

Niezatrzymanie pojazdu we właściwym miejscu w związku z nadawanym sygnałem świetlnym.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 96. Ust. 3. Skręcanie lub zawracanie jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

6 punktów karnych

Kod

C 05

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Wjazd na przejazd kolejowy na czerwonym świetle
Przyczepa kempingowa na miejscu parkingowym
Puszczanie psa luzem w lesie
Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych
Utrudnianie dostępu i wyjazdu innego pojazdu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Zielona strzałka do skrętu w prawo”

  1. […] Zielona strzałka do skrętu w prawo […]

  2. […] Zielona strzałka do skrętu w prawo […]

  3. […] Zielona strzałka do skrętu w prawo […]

Pozostaw komentarz