Parkowanie na trawniku

Parkowanie na trawniku powodujące niszczenie roślinności przeznaczonej do użytku publicznego jest wykroczeniem. Trawnik jest częścią przestrzeni publicznej, która jest przeznaczona do rekreacji, odpoczynku i zieleni miejskiej. Parkowanie na nim powoduje uszkodzenie roślinności, co z kolei może prowadzić do utraty estetyki i funkcjonalności tego obszaru.

Nie wiadomo skąd bierze się nieposzanowanie dla roślinności w mieście przez zdesperowanych brakiem miejsc do parkowania kierowców. Czy, jeżeli skończą się miejsca na chodnikach i trawnikach, zacznie się porzucanie aut, gdzie bądź? Bo, miejsc parkingowych w miastach raczej nie przybywa, zwłaszcza w centrach. Wprost przeciwnie do samochodów. Wystarczy już kilka tysięcy, żeby kupić mniej lub bardziej rozbitego grata z Niemiec, dokonać naprawy i cieszyć się z jazdy. Pozostaje problem z parkowaniem pod blokiem. Ponieważ jest jeszcze trochę przestrzeni na trawniku, to czemu by nie skorzystać? Ale, przecież większość mieszkańców miasta chciałaby mieszkać w pobliżu parku, drzew, trawnika; wyjść na spacer, żeby się cieszyć świeżym powietrzem i roślinnością. A, tego w miastach jest co raz mniej.

Więc, może kara za niszczenie roślinności przewidziana w Kodeksie Wykroczeń, a wynosząca do 1000 zł (w przypadku kary zasądzonej w trakcie postępowania sądowego), jest zbyt niska? Wszak w większości wypadków nie wynosi więcej niż 100 zł. Może wyższa ostudziłaby gorące głowy automobilistów i zmusiła do poszukania parkingu nie pod oknem w bloku, ale jakimś odleglejszym parkingu, gdzie są jeszcze wolne miejsca. Władze miejskie raczej nie przyczynią się do poprawy sytuacji. Dostępny plac wolą sprzedać pod budowę nowego budynku niż przeznaczyć na parking dla mieszkańców. I tym sposobem jeszcze pogarszają sytuację. Miastu przybywa pieniędzy, deweloperowi, który ogranicza ilość miejsc parkingowych na rzecz powiększenia metrażu budynku również. Niezadowoleni pozostają wszyscy okoliczni mieszkańcy, którzy pytają, gdzie mają zostawić na noc rosnącą liczbę samochodów będącą w ich posiadaniu.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt zagadnienia, bardzo ważny z punktu widzenia kierowcy. Parkowanie na miejscu, gdzie jest wydeptana lub wyjeżdżona trawa kołami pojazdów jest również uważane za niszczenie roślinności i może być traktowane jako wykroczenie, zgodnie z opinią prawników. Jest to czyn, który ma negatywny wpływ na estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznej, a także przyczynia się do degradacji terenu.

Aby uniknąć mandatu za parkowanie na trawniku i niszczenie roślinności, należy przestrzegać przepisów dotyczących parkowania oraz znaków drogowych.

  • W pierwszej kolejności, należy unikać parkowania na trawnikach, chodnikach lub innych przestrzeniach, które są przeznaczone wyłącznie dla roślinności.
  • Należy korzystać z oznakowanych miejsc parkingowych, takich jak parkingi, place parkingowe, itp.
  • Jeśli z jakiegoś powodu konieczne jest parkowanie w miejscu, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia roślinności, należy zachować szczególną ostrożność i unikać jazdy po trawniku.
  • Jeśli zauważymy, że miejsce, gdzie chcemy zaparkować jest już uszkodzone, należy poszukać innego miejsca.
  • Pamiętać o respektowaniu ograniczeń czasowych i innych regulacji dotyczących parkowania.
  • Zawsze warto mieć na uwadze, że parkowanie na trawniku jest nie tylko niebezpieczne bo nieprzystosowane do parkowania, ale również nieetyczne, ponieważ niszczy przestrzeń publiczną dla innych użytkowników.

Wykroczenie

Postój pojazdem na trawniku powodując niszczenie roślinności przeznaczonej do użytku publicznego.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 144. § 1. Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych
Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych
Nieudostępnienie swoich dokumentów tożsamości funkcjonariuszowi
Puszczanie psa luzem w lesie
Zielona strzałka do skrętu w prawo

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Parkowanie na trawniku”

  1. […] Parkowanie na trawniku […]

Pozostaw komentarz