Znak B-2 zakaz wjazdu

Znak drogowy B-2 oznacza zakaz wjazdu na drogę za znakiem. Chyba najczęściej ostrzega kierowców przed wjazdem „pod prąd” na ulice o jednym kierunku ruchu, jedno lub dwujezdniowe. Z punktu widzenia uczestników ruchu, taki błąd może okazać się bardzo niebezpieczny. W związku z tym i kara za to wykroczenie jest tak surowa. Jak w przypadku znaku B-1, mandat wyniesie od 20 zł do nawet 5000 zł i dodatkowo osiem punktów karnych.

Pod znakiem może być umieszczona tabliczka „Nie dotyczy …” wyłączając pewnych uczestników ruchu z obowiązku zastosowania się do znaku. Nie może ona być jednak zbyt ogólna.

Znak B-1 z tabliczką T-22 „Nie dotyczy rowerów jednośladowych”

Inne przykłady zastosowania znaku B-2, to: zakaz wjazdu pojazdów w miejscach, gdzie ustanowiono wyłącznie wyjazd z przydrożnych obiektów, jak stacje benzynowe; czy, zakaz wjazdu na drogę dwukierunkową, jeżeli istnieje potrzeba zamknięcia na nią wjazdu tylko z jednej strony. Znak może być ustawiony na drodze zarówno z prawej, jak i lewej strony.

Fragment serialu „Czterdziestolatek” (1974) w reż. Jerzego Gruzy, Odc. 2 „Walka z nałogiem, czyli labirynt”

Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-2 „zakaz wjazdu”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 17. Ust. 1. Znak B-2 „zakaz wjazdu” oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia; zakaz dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Ust. 2. Umieszczona pod znakiem B-2 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 5000 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

8 punktów karnych

Kod

C 06

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
Usuwanie wraków z drogi publicznej
Naruszenie godności symboli państwowych
Wyprzedzanie na skrzyżowaniu
Parkowanie na trawniku

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Znak B-2 zakaz wjazdu”

  1. […] Znak B-2 zakaz wjazdu […]

  2. […] Znak B-2 zakaz wjazdu […]

Pozostaw komentarz