B-21 zakaz skręcania w lewo

Wykroczenie związane ze znakami B-21 „zakaz skręcania w lewo”, czy B-22 „zakaz skręcania w prawo” wydaje się oczywiste i jednoznaczne. Znaki są ustawiane zazwyczaj w miejscach o dużym natężeniu ruchu Znak B-21 jest ustawiany w miejscach o dużym natężeniu ruchu pojazdów w obu kierunkach, w których wykonanie tego manewru skrętu mogłoby negatywnie wpłynąć na płynność przejazdu przez skrzyżowanie.pojazdów w obu kierunkach, w których wykonanie tego manewru mogłoby wpłynąć na płynność przejazdu przez skrzyżowanie. Może też być zastosowany jako znak dopełniający znaku B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”. Jest ustawiany w odległości do 50 m od skrzyżowania i dotyczy najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Pod znakiem bywa też zawieszana tabliczka z napisem „Nie dotyczy” określająca rodzaj pojazdu wyłączonego z obowiązku jego przestrzegania; lub, tablica F-7 określająca sposób jazdy, w związku z zakazem skręcania w lewo.

Uwaga! Znak B-21 oznacza również zakaz zawracania.

Mandat za niezastosowanie się do znaków może być dość wysoki, podobnie jak liczba punktów karnych – patrz niżej.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-21 zakaz skręcania w lewo.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 22. Ust. 1. Znaki:
1) B-21 „zakaz skręcania w lewo”,
2) B-22 „zakaz skręcania w prawo”
zabraniają skręcania w kierunku wskazanym na znaku; ponadto znak B-21 zabrania zawracania.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 5000 zł

Punkty karne

5 punktów karnych

Kod

C 08

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
Znak B-2 zakaz wjazdu
Znak B-23 zakaz zawracania
Znak D-45 koniec strefy płatnego parkowania
Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „B-21 zakaz skręcania w lewo”

  1. […] B-21 zakaz skręcania w lewo […]

Pozostaw komentarz