Znak B-23 zakaz zawracania

Znak drogowy B-23 „zakaz zawracania” jest jednoznaczny i łatwo rozpoznawalny. Ustawiany w miejscach o dużym natężeniu ruchu pojazdów, bez dodatkowego pasa drogi do skrętu w lewo i z wąskim pasem oddzielającym jezdnie, kiedy wykonanie tego manewru, mogłoby zakłócić płynność ruchu i przepustowość drogi. Stoi zazwyczaj przed skrzyżowaniami, których dotyczy, lub w pewnym oddaleniu od skrzyżowania, jeżeli zakaz ma obejmować odcinek drogi poprzedzający skrzyżowanie.

Znak B-23 przestaje obowiązywać po przejechaniu przez skrzyżowanie; może być odwołany znakiem B-24 „koniec zakazu zawracania” lub znakiem B-42 „koniec zakazów”.

Wskazać również należy jego podobieństwo do znaku B-21 „zakaz skręcania w lewo”, który de facto oznacza również zakaz zawracania.

Wysokość mandatu za niezastosowanie się do znaku może sięgnąć nawet 5000 zł, a przewidziana liczba punktów karnych to 5.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-23 zakaz zawracania.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 22. Ust. 5. Znak B-23 „zakaz zawracania” zabrania kierującym zawracania do najbliższego skrzyżowania włącznie.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 5000 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

5 punktów karnych

Kod

D 03

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

B-21 zakaz skręcania w lewo
Znak B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
Znak B-2 zakaz wjazdu
Przepisy dotyczące zakładania blokady na koło
Nieumieszczanie informacji o zakazie palenia papierosów w miejscu zabronionym

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Znak B-23 zakaz zawracania”

  1. […] Znak B-23 zakaz zawracania – mandatownik.pl 24/02/2022 […]

Pozostaw komentarz