Jazda samochodem w dzień bez wymaganych świateł

Włączone światła w samochodzie pomagają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy nawet w dzień. Choć jazda w dzień może wydawać się bardziej bezpieczna, to w rzeczywistości nie zawsze jest tak łatwo zauważyć samochody na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, deszcz lub zachmurzenie. W takich warunkach włączenie świateł może pomóc innym kierowcom zobaczyć twój samochód na drodze i zmniejszyć ryzyko wypadku.

Włączenie świateł w samochodzie może poprawić bezpieczeństwo nawet w słoneczny dzień, szczególnie kiedy słońce świeci z tyłu lub z boku, może być trudno dostrzec samochód bez włączonych świateł. Ponadto, włączenie świateł w samochodzie jest w Polsce obowiązkowe przez cały czas, przez cały rok, nawet w dzień, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na drodze.

Zawsze warto mieć włączone światła w samochodzie, zwłaszcza gdy warunki pogodowe lub oświetlenie na drodze są niekorzystne, aby zapewnić sobie i innym kierowcom większe bezpieczeństwo.

W Polsce, obowiązkowe jest włączanie świateł do jazdy dziennej we wszystkich pojazdach od pewnego czasu. Starsze samochody często wymagają, aby kierowcy włączali światła mijania w dzień ręcznie, natomiast w nowszych samochodach, wiele modeli ma funkcję automatycznego włączania świateł do jazdy dziennej (DRL – ang. Daytime Running Lights).

Jeśli kierowca posiada starszy samochód bez funkcji DRL, a chce włączać światła dzienne automatycznie, to można skorzystać z dodatkowych świateł montowanych na przedniej części pojazdu instalując je w serwisie samochodowym.


Wykroczenie

Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 51. Ust. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

albo

Art. 51. Ust. 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 88. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

2 punkty karne

Kod

G 03

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych
Zakaz wyprzedzania na przejazdach kolejowych
Znak B-23 zakaz zawracania
Cofanie w tunelach, mostach, wiaduktach
Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz