Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP

O ile na skrzyżowaniu nie zatrzymamy się przed znakiem B-20 „STOP” zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 300 zł i dwoma punktami karnym, to w przypadku kiedy wyjedziemy na skrzyżowanie i wymusimy pierwszeństwo, mandat wyniesie już od 20 zł do 500 zł i sześć punktów karnych. Wysokość mandatu zależy w tym wypadku od subiektywnej oceny policjanta co do skutków spowodowanych przez popełniającego wykroczenie kierowcę. Kara tym wyższa im spowodowane zagrożenie w ruchu drogowym większe.

A, skutki wymuszenia pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20, są zazwyczaj poważne, biorąc pod uwagę, że jest on zazwyczaj usytuowany w szczególnie niebezpiecznych miejscach o słabej widoczności.

Dla przypomnienia. Kierujący muszą bezwzględnie zatrzymać się przed znakiem B-20 „STOP” i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze na drodze z pierwszeństwem. Zatrzymać się, czyli stanąć, upewnić się, że nasz wjazd z drogi podporządkowanej nie spowoduje utrudnienia ruchu na drodze z pierwszeństwem, i dopiero na nią wjechać. Zatrzymanie powinno nastąpić na linii bezwzględnego zatrzymania P-12, a jeżeli jej nie ma w miejscu zapewniającym optymalną widoczność drogi z pierwszeństwem przejazdu.


Wykroczenie

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu w związku ze znakiem B-20 „Stop”

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 21. Ust. 1. Znak B-20 „stop” oznacza:
Pkt. 1. Zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem;
Pkt. 2. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.

Ust. 2. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku – w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł

Punkty karne

6 punktów karnych

Kod

D02


Zobacz także

Znak B-20 STOP
Znak B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
Znak B-35 i B-36 razem. Czy to ma sens?
Odholowanie z miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej
Parkowanie na linii przystankowej

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP”

  1. […] Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP […]

  2. […] Nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem B-20 STOP […]

Pozostaw komentarz