Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych

Także ogłoszenia, umieszczane przez instytucje państwowe czy samorządowe mogą spotkać się z czynną przemocą ze strony skrytych agresorów gotowych zdzierać, mazać i zamalowywać. Tak się dzieje w szczególności przy okazji różnorakich wyborów lokalnych lub ogólnopolskich, kiedy ulice naszych miast ozdobione są całą gamą informacji wyborczych w formie plakatów. Inną okazją są zdarzające się od czasu do czasu referenda, kiedy to też następuje wysyp różnorakich obwieszczeń. Okazji zdaje się być wiele. Ale, wszelkie publikacje pojawiające się w przestrzeni publicznej firmowane przez instytucje maja charakter informacyjny przeznaczony dla szerokiego ogółu odbiorców i zasługują na adekwatną ochronę przed dewastacją, niezależnie od treści. Niestosujący się do tego prawa wandale czyniący je nieczytelnymi dla potencjalnych odbiorców mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 150 zł, albo też liczyć na pobłażliwość sądu.


Wykroczenie

Umyślne uszkodzenie lub usunięcie ogłoszenia wystawionego publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 67. § 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 150 zł

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Niszczenie plakatów
Zaśmiecanie
Umieszczanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym
Nieużywanie elementów odblaskowych przez osobę wykonującą czynności na drodze
Zakaz jazdy hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych”

  1. […] Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych […]

  2. […] Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych […]

  3. […] Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych […]

Pozostaw komentarz