Nieużywanie elementów odblaskowych przez osobę wykonującą czynności na drodze

Używanie kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych podczas wykonywania prac na drodze jest ważne z kilku powodów.

Po pierwsze, odblaskowe elementy umożliwiają lepszą widoczność osoby pracującej przez kierowców i innych użytkowników drogi, szczególnie w nocy lub w warunkach słabej widoczności, takich jak mgła lub deszcz. To z kolei może pomóc uniknąć potencjalnych wypadków drogowych.

Po drugie, używanie kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych jest często wymagane przez przepisy w przypadku prac wykonywanych na drodze. Nie przestrzeganie tych przepisów może prowadzić do kar finansowych lub innych sankcji.

Po trzecie, stosowanie odblaskowych elementów może pomóc w zapobieganiu wypadkom w miejscach pracy, gdzie istnieje ryzyko potrącenia lub kolizji z ciężkimi maszynami lub innymi pojazdami.

Również, jeśli zepsuł nam się samochód i krzątamy się wokół niego, powinniśmy nosić kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe. Choć nie wykonujemy pracy przy drodze, to nadal jesteśmy narażeni na ryzyko potrącenia przez inne pojazdy, szczególnie jeśli zepsuty samochód znajduje się na poboczu drogi.

Noszenie kamizelki odblaskowej lub innych elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w przypadku, gdy zepsuty samochód znajduje się w miejscu, gdzie kierowcy mają ograniczoną widoczność lub kiedy jest ciemno. Odblaskowe elementy pozwolą wtedy lepiej zobaczyć nasze położenie przez innych użytkowników drogi i pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji.


Wykroczenie

Nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez osobę wykonującą roboty lub inne czynności na drodze.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 41. Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 150 zł.

Punkty karne

brak

Kod

brak

Uprawnienia mandatowe

Policja, Straż Miejska


Zobacz także

Prace na drodze a znaki drogowe
Parkowanie na trawniku
Czy maszyny budowlane muszą posiadać tablice rejestracyjne?
Prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych
Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Nieużywanie elementów odblaskowych przez osobę wykonującą czynności na drodze”

  1. […] Nieużywanie elementów odblaskowych przez osobę wykonującą czynności na drodze […]

  2. […] Nieużywanie elementów odblaskowych przez osobę wykonującą czynności na drodze […]

Pozostaw komentarz