Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem

Grzywna za to wykroczenie znacząco wzrosła, bo aż o 300 zł wraz z najnowszą aktualizacją taryfikatora mandatów karnych. Obecny mandat to równe 500 zł i dodatkowo 12 punktów karnych. Trzeba więc uważać i przestrzegać zakazu rozmawiania przez telefon trzymając go przy uchu. Oczywiście dotyczy to kierowcy, a nie pasażerów.

Obserwując jednak sytuację na drogach, widać, że niektórzy za nic mają sobie przepisy ruchu drogowego. Widząc wolno jadący samochód, niepewnie manewrujący, wykonujący dziwne gwałtowne szarpnięcia, czy nagle zwalniający możemy być niemal pewni, że jego kierowca skupiony jest na rozmowie przez telefon, a nie na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu.

Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy samochód zbliża się na przykład do przejścia dla pieszych. Skupienie uwagi na rozmowie telefonicznej oraz jednoczesna obserwacja sytuacji na drodze wraz z konieczną reakcją na pojawiające się bieżące wydarzenia prowadzić może do nieuniknionego nieszczęścia.

A przecież smartfon stał się obecnie naszym nieodłącznym towarzyszem. Zapewnia nie tylko możliwość rozmowy, ale wysyłania wiadomości sms, korzystania z map, setek przydatnych aplikacji, etc. Mamy go przy sobie niemal 24 godziny na dobę. Ale, trzeba pamiętać, że w trakcie jazdy samochodem, każda sekunda w której na smartfon patrzymy oznacza, że nie patrzymy na drogę przed nami i co się na niej dzieje. A w trakcie tego czasu samochód, w zależności od prędkości może pokonać mniejszy lub większy dystans.

Pamiętajmy więc, aby następnym razem przed rozpoczęciem jazdy uruchomić w telefonie tryb samochodowy, lub nie odbierać w ogóle dzwoniącego telefonu, a oddzwonić w późniejszym terminie. Podobnie z esemesami. To co, robimy wpływa nie tylko na nas samych, ale również przewożonych przez nas pasażerów, innych kierujących i pieszych. Niech również, każdy dzwoniący najpierw się upewni, że nie dzwoni do osoby, która akurat kieruje samochodem. Może się bowiem okazać, że również on lub ona, będą współwinni powstaniu niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Przejdź na stronę 2.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem”

  1. […] Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem […]

%d bloggers like this: