Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem

Grzywna za to wykroczenie znacząco wzrosła, bo aż o 300 zł wraz z najnowszą aktualizacją taryfikatora mandatów karnych. Obecny mandat to równe 500 zł i dodatkowo 12 punktów karnych. Trzeba więc uważać i przestrzegać zakazu rozmawiania przez telefon trzymając go przy uchu. Oczywiście dotyczy to kierowcy, a nie pasażerów.

Obserwując jednak sytuację na drogach, widać, że niektórzy za nic mają sobie przepisy ruchu drogowego. Widząc wolno jadący samochód, niepewnie manewrujący, wykonujący dziwne gwałtowne szarpnięcia, czy nagle zwalniający możemy być niemal pewni, że jego kierowca skupiony jest na rozmowie przez telefon, a nie na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu.

Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy samochód zbliża się na przykład do przejścia dla pieszych. Skupienie uwagi na rozmowie telefonicznej oraz jednoczesna obserwacja sytuacji na drodze wraz z konieczną reakcją na pojawiające się bieżące wydarzenia prowadzić może do nieuniknionego nieszczęścia.

A przecież smartfon stał się obecnie naszym nieodłącznym towarzyszem. Zapewnia nie tylko możliwość rozmowy, ale wysyłania wiadomości sms, korzystania z map, setek przydatnych aplikacji, etc. Mamy go przy sobie niemal 24 godziny na dobę. Ale, trzeba pamiętać, że w trakcie jazdy samochodem, każda sekunda w której na smartfon patrzymy oznacza, że nie patrzymy na drogę przed nami i co się na niej dzieje. A w trakcie tego czasu samochód, w zależności od prędkości może pokonać mniejszy lub większy dystans.

Pamiętajmy więc, aby następnym razem przed rozpoczęciem jazdy uruchomić w telefonie tryb samochodowy, lub nie odbierać w ogóle dzwoniącego telefonu, a oddzwonić w późniejszym terminie. Podobnie z esemesami. To co, robimy wpływa nie tylko na nas samych, ale również przewożonych przez nas pasażerów, innych kierujących i pieszych. Niech również, każdy dzwoniący najpierw się upewni, że nie dzwoni do osoby, która akurat kieruje samochodem. Może się bowiem okazać, że również on lub ona, będą współwinni powstaniu niebezpiecznej sytuacji na drodze.


Wykroczenie

Naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 45. Ust. 2. Pkt. 1. Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

12 punktów karnych

Kod

H 09

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych
Nieudostępnienie swoich dokumentów tożsamości funkcjonariuszowi
Czy pojazd uprzywilejowany może stać na zakazie?
Zakaz zatrzymania na pasie między jezdniami
Uniemożliwienie autobusowi włączenia się do ruchu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem”

  1. […] Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem […]

  2. […] Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem […]

  3. […] Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem […]

  4. […] Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem […]

Pozostaw komentarz