Jazda za pojazdem uprzywilejowanym

Koncepcja tzw. „korytarza życia” dla pojazdów uprzywilejowanych została prawnie uregulowana wraz z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 16 października 2019 roku i obowiązuje w Polsce od 6 grudnia 2019. Polega na utworzeniu swobodnego przejazdu dla pojazdów biorących udział w akcji ratowniczej przez auta stojące na ulicy w korku. Prawo o ruchu drogowym w Art. 9. Ust. 2 wskazuje jak powinni się zachować kierowcy chcąc ustąpić miejsca pojazdowi „na sygnale” w zależności od drogi na jakiej się znajdują:

Art. 9. Ust. 2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Źródło: Youtube.com / Kanał: TVSUDECKA PL

Pkt. 1. Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu.

Pkt. 2. Na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Z przepisów korzystała cała masa sfrustrowanych cwaniaków, którzy mając dosyć stania w korkach wykorzystywała utworzony „korytarza życia” do szybkiego przemieszczenia się „podczepiwszy” się do karetki pogotowia. Obowiązujące w tej materii przepisy nie definiowały precyzyjnie kary za takie zuchwalstwo i zazwyczaj nałożona kara była sumą kar za udowodnione poszczególne wykroczenia. Przydatne okazywały się w takich wypadkach nagrania z rejestratorów jazdy zainstalowane w stojących w korku samochodach zebrane przez policję.

Źródło: Youtube.com / Kanał: Łowca Buraków

Począwszy od roku 2022, wraz z kolejną nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym, wprowadzono jednak nowe przepisy bezpośrednio odnoszące się do sytuacji, w których to korytarz utworzony dla pojazdu uprzywilejowanego jest wykorzystywany przez nieuprawnionych uczestników ruchu.

Pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

I tak, art. 9. ust. 3, zakazuje wykorzystania utworzonego korytarza innym niż pojazdy uprzywilejowane uczestnikom ruchu. Mandat za takie wykroczenie może sięgnąć 2500 zł. To dużo, ale należy pamiętać, że niebezpieczeństwo stworzone przez tego rodzaju zachowanie dla osób postronnych jest również wysokie.

Przejdź na stronę 2.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze