Znak B-5 Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

W praktyce, prawdopodobieństwo schwytania przez policję w trakcie popełniania wykroczenia na drodze jest tak niewielkie, że chyba bliskie zeru. Kto pamięta, kiedy ostatni raz widział partol ruchu drogowego kontrolujący rejon służbowy? Chyba niewiele osób. No, może najprędzej podczas kontroli prędkości, lub w trakcie czynności prowadzonych na miejscu zdarzenia drogowego. Trzeba być wyjątkowym pechowcem, żeby zostać zatrzymanym przez policjanta na wyprzedzaniu na ciągłej, przejeżdżaniu na czerwonym świetle, nieustąpieniu pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzaniu na skrzyżowaniu, przekraczaniu prędkości, etc. Taka jest niestety smutna prawda.

Podobnie ma się sprawa z nieprzestrzeganiem jakichkolwiek znaków drogowych. Wiele wskazuje na to, że pamiętają o nich wyłącznie osoby świeżo po kursie na prawo jazdy. Później i one zapominają, co znaki drogowe oznaczają, albo nabywają wiedzę jak się do nich nie stosować i nie zostać złapanym na gorącym uczynku.

Znak B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” należy pewnie do tych znaków drogowych, które wszyscy lekceważą – oczywiście, wszyscy kierowcy większych pojazdów dostawczych lub ciężarowych, bo to właśnie takich pojazdów dotyczy.

Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo–osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Znak stosuje się na niektórych drogach w celu wyeliminowania z ruchu na nich samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Znak B-5 stosuje się przede wszystkim na drogach o dużym natężeniu ruchu lub infrastrukturze niedostosowanej do dużych pojazdów ciężarowych. Bywa też stosowany w centrach miast lub ich zabytkowych dzielnicach.

Granica zakazu wjazdu, w przypadku znaku drogowego B-5, jest dokładnie wyznaczona na 3,5 t DMC. Jeżeli ktoś niezorientowany, nie zna dopuszczalnej masy całkowitej swojego pojazdu wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego, rubryka F2. Dla samochodu osobowego średniej klasy, DMC wynosi około 2 t.

Dopuszczalna masa całkowita – największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Jeżeli więc w rubryce F-2 dowodu rejestracyjnego pojazdu figuruje wartość większa niż 3500 kg, a w rubryce rodzaj pojazdu – samochód ciężarowy, to znaczy, że za znak B-5 nie można wjechać. Dodatkowo do znaku muszą stosować się również kierowcy ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i wolnobieżnych oraz, ciągników rolniczych. Inne, duże pojazdy ciężarowe, jak np. pojazdy do zbiórki odpadów komunalnych lub wykonujące prace naprawcze muszą przed wjazdem za znak włączyć żółte sygnały błyskowe oraz zachować szczególną ostrożność.

Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Jeżeli  zakaz wjazdu ma dotyczyć samochodów ciężarowych o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, np. ponad 10 t, to na znaku lub na tabliczce pod znakiem podaje się wartość tej masy.

Jednak za nieprzestrzeganie znaku B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” może ignorującego go kierowcę spotkać surowa kara, bo jest to mandat w wysokości 500 zł i trzech punktów karnych.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-5 – zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 18. Ust. 4. Znak B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” oznacza zakaz ruchu:
Pkt. 1. Samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;
Pkt. 2. Ciągników samochodowych;
Pkt. 3. Pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;
Pkt. 4. Ciągników rolniczych;
Pkt. 5. Pojazdów wolnobieżnych.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł

Punkty karne

3 punkty karne

Kod

C13


Zobacz także

Brak żółtych sygnałów błyskowych
Przyczepa kempingowa na miejscu parkingowym
Parkowanie samochodem ciężarowym na terenie zabudowanym
Przejście dla pieszych na drodze dla rowerów
Różnice miedzy znakiem C-5 i D-3

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Znak B-5 Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych”

  1. […] Znak B-5 Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych […]

Pozostaw komentarz