Różnice miedzy znakiem C-5 i D-3

Trzeba przyznać, że oba znaki są do siebie bardzo podobne i łatwo je pomylić. Na pierwszy rzut oka różnią się przede wszystkim kształtem tarczy – znak C-5 ma kształt koła, a znak D-3 ma tarczę w kształcie kwadratu. Oba mają jednakowy kolor tła i taką samą białą, skierowaną w górę strzałkę.

Znak drogowy pionowy C-5 „nakaz jazdy prosto” zalicza się do kategorii znaków nakazu, które wyrażają ustalenia organizacji ruchu w postaci wskazania wymaganego sposobu jazdy oraz obowiązków kierującego pojazdem. Znak ten spotkać można zazwyczaj przed skrzyżowaniami lub w miejscach gdzie istnieje możliwość zmiany kierunku jazdy. Zobowiązuje kierowcę do utrzymania kierunku jazdy na wprost i zakazuje skrętu lub zawracania.

Tymczasem, znak drogowy pionowy D-3 „droga jednokierunkowa” jest znakiem informacyjnym. Informuje kierowcę, że znajduje się lub za chwilę się znajdzie na drodze lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku.

Znak informacyjny D-3 „droga jednokierunkowa”

O ile znak D-3 nie obliguje kierowcy do określonego zachowania, to w przypadku niezastosowania się do znaku C-5 możemy ponieść dotkliwą stratę finansową i punktową, patrz poniżej.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku C-5 „nakaz jazdy prosto”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 35. Ust. 1. Pkt. 5. Znak C-5 „nakaz jazdy prosto” zobowiązuje kierującego do ruchu w kierunku zgodnym ze strzałką.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 250 zł

Punkty karne

5 punktów karnych

Kod

C08


Zobacz także

Niezachowanie ostrożności podczas cofania
Puszczanie psa luzem w lesie
Znak D-45 koniec strefy płatnego parkowania
Nagłe wejście na przejście dla pieszych
Jazda za pojazdem uprzywilejowanym

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Różnice miedzy znakiem C-5 i D-3”

  1. […] Różnice miedzy znakiem C-5 i D-3 […]

Pozostaw komentarz