Maszyny budowlane, takie jak koparki, ładowarki, walce czy dźwigi, są nieodłącznym elementem wielu inwestycji budowlanych. Warto wiedzieć, że tego typu pojazdy nie muszą posiadać tablic rejestracyjnych i mogą swobodnie poruszać się po drogach publicznych. Dlaczego tak jest?
Przede wszystkim maszyny budowlane nie są użytkowane jako pojazdy osobowe, a ich głównym zadaniem jest wykonywanie prac budowlanych i transportowanie materiałów budowlanych. Są zdefiniowane w Prawie o Ruchu Drogowym jako pojazdy wolnobieżne. Dlatego też nie podlegają one przepisom dotyczącym rejestracji pojazdów i nie są objęte obowiązkiem wydania tablic rejestracyjnych.
Pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego
Jednocześnie maszyny budowlane są pojazdami specjalnymi i dlatego mogą swobodnie poruszać się po drogach publicznych. W przeciwieństwie do pojazdów osobowych, nie są one zobligowane do opłacania opłat drogowych i mogą przejeżdżać przez mosty czy tunele bez dodatkowych opłat.
Art. 71. Ust. 1. PoRD mówi, że: „Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.”, czyli m.in. pojazdów wolnobieżnych.
Mimo braku dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, maszyny budowlane nie są całkowicie pozbawione oznakowania. Zgodnie z przepisami, na każdej maszynie budowlanej powinny znajdować się: oznaczenie typu maszyny, oznaczenie producenta lub importera, oznaczenie numeru seryjnego lub identyfikacyjnego maszyny, oznaczenie maksymalnej masy pojazdu wraz z ładunkiem, etc.
Ponadto maszyny budowlane powinny być wyposażone w odblaskowe elementy oraz świetlne, które umożliwią ich widoczność w warunkach ograniczonej widoczności oraz umożliwią wyjechanie na drogę publiczną.
Natomiast art. 66 ust. 1 PoRD mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
- nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
- nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
- nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
- nie powodowało niszczenia drogi;
- zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
- nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych
Zobacz także
Zanieczyszczanie drogi publicznej
Zakaz zatrzymania na chodniku pojazdów powyżej 2,5T DMC
Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie
Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego
Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz