Czy maszyny budowlane muszą posiadać tablice rejestracyjne?

Maszyny budowlane, takie jak koparki, ładowarki, walce czy dźwigi, są nieodłącznym elementem wielu inwestycji budowlanych. Warto wiedzieć, że tego typu pojazdy nie muszą posiadać tablic rejestracyjnych i mogą swobodnie poruszać się po drogach publicznych. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim maszyny budowlane nie są użytkowane jako pojazdy osobowe, a ich głównym zadaniem jest wykonywanie prac budowlanych i transportowanie materiałów budowlanych. Są zdefiniowane w Prawie o Ruchu Drogowym jako pojazdy wolnobieżne. Dlatego też nie podlegają one przepisom dotyczącym rejestracji pojazdów i nie są objęte obowiązkiem wydania tablic rejestracyjnych.

Pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego

Jednocześnie maszyny budowlane są pojazdami specjalnymi i dlatego mogą swobodnie poruszać się po drogach publicznych. W przeciwieństwie do pojazdów osobowych, nie są one zobligowane do opłacania opłat drogowych i mogą przejeżdżać przez mosty czy tunele bez dodatkowych opłat.

Art. 71. Ust. 1. PoRD mówi, że: „Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.”, czyli m.in. pojazdów wolnobieżnych.

Mimo braku dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, maszyny budowlane nie są całkowicie pozbawione oznakowania. Zgodnie z przepisami, na każdej maszynie budowlanej powinny znajdować się: oznaczenie typu maszyny, oznaczenie producenta lub importera, oznaczenie numeru seryjnego lub identyfikacyjnego maszyny, oznaczenie maksymalnej masy pojazdu wraz z ładunkiem, etc.

Ponadto maszyny budowlane powinny być wyposażone w odblaskowe elementy oraz świetlne, które umożliwią ich widoczność w warunkach ograniczonej widoczności oraz umożliwią wyjechanie na drogę publiczną.

Koparko-spycharka z określoną indywidualnie prędkością maksymalną

Natomiast art. 66 ust. 1 PoRD mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
  3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
  4. nie powodowało niszczenia drogi;
  5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
  6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych

Zobacz także

Zanieczyszczanie drogi publicznej
Zakaz zatrzymania na chodniku pojazdów powyżej 2,5T DMC
Czy można przewozić rower w autobusie w Warszawie
Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego
Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czy maszyny budowlane muszą posiadać tablice rejestracyjne?”

  1. […] Czy maszyny budowlane muszą posiadać tablice rejestracyjne? […]

Pozostaw komentarz