Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego

Żarówka tylnej lampy przeciwmgielnej ma moc ponad dwa razy większą niż żarówka tylnej lampy. Jej światło jest naprawdę mocne i potrafi skutecznie oślepić kierującego w jadącym za nami samochodzie. Dlatego też, włączenie tylnych lamp przeciwmgielnych jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku wyjątkowo gęstej mgły panującej na drodze.

Kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów, to jest ten moment, kiedy możemy pstryknąć włącznikiem tylnych lamp przeciwmgielnych. Takie warunki zdarzają się jednak naprawdę sporadycznie, w większości w górzystych regionach południowej Polski, a w związku z tym częstotliwość użycia tych świateł jest naprawdę niska. Kiedy się taka sytuacja zdarza, lepiej nie zapomnieć także o znacznym ograniczeniu prędkości.

Jeżeli warunki na drodze poprawią się, tylne światło przeciwmgielne powinno być natychmiast wyłączone. Jak wspomniano wcześniej, niewyłączenie światła spowoduje skuteczne oślepienie kierującego w jadącym z tyłu pojeździe.

Zapominalscy zostaną ukarani mandatem karnym w wysokości 100 zł i dwoma punktami karnymi.


Wykroczenie

Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 30. Ust. 3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

2 punkty karne

Kod

G 06

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Nieustąpienie pierwszeństwa przy wyjeździe ze strefy zamieszkania
Niezastosowanie się do tabliczki T-30
Puszczanie psa luzem w lesie
Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu
Jazda samochodem przewożącym pasażerów z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego”

  1. […] Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego […]

  2. […] Nieuzasadnione użycie tylnego światła przeciwmgielnego […]

Pozostaw komentarz