Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu

Włączone światła w samochodzie mogą zwiększyć bezpieczeństwo jazdy nawet w dzień. Światła do jazdy dziennej (DRL) są już fabrycznie instalowane we wszystkich nowych samochodach, ponieważ badania wykazały, że ich obecność może zmniejszyć ryzyko kolizji o około 10-15%.

Jednym z powodów, dla których włączone światła mogą poprawić bezpieczeństwo jazdy, jest to, że sprawiają, że samochód jest lepiej widoczny dla innych kierowców i pieszych na drodze. W szczególności, jeśli jest deszczowo, pochmurnie lub mgliście. W takim przypadku, włączone światła sprawiają, że samochód jest bardziej widoczny, co pozwala innym kierowcom i pieszym na drodze szybciej zareagować na jego obecność i zminimalizować ryzyko ewentualnej kolizji.

W ciemnych miejscach, takich jak tunele, włączenie świateł w samochodzie jest obowiązkowe. Jest to związane z tym, że tunel to miejsce, gdzie naturalne światło słoneczne jest ograniczone lub zupełnie go brakuje, co może utrudniać widoczność i zwiększać ryzyko wypadku.

Włączenie świateł w samochodzie w tunelu ma kilka zalet. Po pierwsze, sprawia, że samochód jest widoczny dla innych kierowców. Po drugie, oświetlenie wnętrza tunelu może być nierównomierne, co może sprawiać, że niektóre obszary są ciemniejsze, a inne bardziej oświetlone. Włączenie świateł w pozwala wtedy na lepszą widoczność obszarów ciemniejszych, co pozwala na szybsze i łatwiejsze reagowanie na zmienne warunki drogowe.

W Polsce, włączenie świateł w samochodzie jest w tunelach obowiązkowe, a kierowcy, którzy nie stosują się do tej zasady, mogą otrzymać mandat. Dlatego, jeśli wjeżdżasz do tunelu lub innego ciemnego miejsca, powinieneś włączyć światła w samochodzie, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze i przestrzegać przepisów ruchu drogowego.


Wykroczenie

Jazda bez wymaganych świateł w tunelu (niezależnie od pory doby).

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 51. Ust. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 88. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł

Punkty karne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.

6 punktów karnych

Kod

G 04

Uprawnienia mandatowe

Policja


Zobacz także

Szczucie psem człowieka
Zakaz kąpieli w miejscu niedozwolonym
Zwiększenie prędkości przez wyprzedzanego
Przechodzenie przez jezdnię w miejscu niewyznaczonym
Niezatrzymanie się na sygnał policjanta

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu”

  1. […] Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu […]

  2. […] Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu […]

Pozostaw komentarz