Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu

Kierujący jest odpowiedzialny za swój pojazd i za to co się z nim dzieje w trakcie, kiedy nim dysponuje. Wina za wszelkie szkody powstałe w tym czasie w wyniku działania lub niedopatrzenia kierującego spada na jego barki i jest on zmuszony ponieść za to konsekwencje. Tyczy to się zarówno wykroczeń podlegających postępowaniu mandatowemu, jak i ewentualnej odpowiedzialności cywilnej.

Łatwo sobie wyobrazić hipotetyczną sytuację, w której samochód z włączonym silnikiem, pozbawiony kontroli kierującego, który się od niego oddala jest przyczyną zdarzenia z trudnymi do przewidzenia skutkami. Aby temu zapobiec, Prawo o Ruchu Drogowym stara się taką sytuację wyeliminować poprzez zabronienie kierowcy jej uczynienia i formułuje to w Art. 60. Ust. 2. Pkt. 1. Kierowcy niestosujący się do ww. przepisu mogą zostać ukarani mandatem karnym.


Wykroczenie

Oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 60. Ust. 2. Pkt. 1. Zabrania się kierującemu oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 50 zł

Punkty karne

0

Kod

K18


Zobacz także

Znaki na plaży i kąpieliskach – Zakaz kąpieli
Zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu
Znak drogowy D-42 obszar zabudowany
Przestępstwa związane z bronią
Dziecko na rowerku na drodze dla rowerów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu”

  1. […] Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu […]

  2. […] Oddalenie się od samochodu gdy silnik jest w ruchu […]

Pozostaw komentarz