Znaki drogowe są częścią obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Służą do kierowania i regulowania ruchu oraz informowania o właściwościach i stanie drogi oraz zapewniania bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Niezastosowanie się do nich może być uznane za popełnienie wykroczenia i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Znaki zakazu dotyczą działań lub manewrów, które są zabronione na danej drodze. Mogą to być znaki zakazu zatrzymywania się, skręcania w pewnym kierunku lub wyprzedzania. Przestrzeganie znaków zakazu jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Stanowią one element bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zakazy wyrażone przez nie mają na celu ochronę użytkowników dróg przed potencjalnymi niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą przyczynić się do zatorów, kolizji i wypadków.
Jednym ze znaków zakazu jest znak drogowy pionowy B-25 „zakaz wyprzedzania”, który zakazuje wyprzedzania innych pojazdów na danym odcinku drogi. Kierowcy nie mogą wyprzedzać innych samochodów w miejscu oznaczonym tym znakiem, niezależnie od sytuacji na drodze. Znak jest ustawiany w miejscach, w których wyprzedzanie jest niebezpieczne lub utrudnione, np. przed zakrętami, wąskimi mostami, tunelami, skrzyżowaniami, a w szczególności:
- na wąskich jezdniach,
- przed stromymi wzniesieniami,
- przed zwężonymi odcinkami dróg lub na tych odcinkach, jeżeli pojazdy powinny poruszać się tylko po jednym pasie ruchu w jednym kierunku,
- w przypadku, gdy brak widoczności niezbędnej do wykonania tego manewru jest niewłaściwie oceniany przez kierujących
Zazwyczaj znakowi B-25 towarzyszy znak drogowy poziomy w postaci podwójnej linii ciągłej P-4.
Nieprzestrzeganie znaku B-25 „zakaz wyprzedzania” jest wykroczeniem i może być ukarane mandatem i punktami karnymi. Ponadto, jest to niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do nieoczekiwanych sytuacji na drodze i zagrażać bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Przejdź na stronę 2.
Komentarze
You must log in to post a comment.