Chodzenie po drodze dla rowerów

Równie dobrze pieszy mógłby wejść na jezdnię. Zagrożenie wypadkiem jakie niesie ze sobą tego rodzaju zachowanie jest podobne. Piesi jednak notorycznie nie zauważają powodowanego przez nich niebezpieczeństwa i notorycznie łamią przepisy poprzez niespodziewane wtargnięcie na drogę dla rowerów, czasami wprost pod koła nadjeżdżającego rowerzysty.

Droga dla rowerów – drogę lub część drogi niebędącą jezdnią, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną do ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i ruchu pieszych, w przypadkach przewidzianych w ustawie

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Tymczasem, sprawa powinna wydawać się oczywista. Droga dla rowerów z reguły konstrukcyjnie różni się od chodnika i jest oznakowana przy wjeździe znakiem C-13 „droga dla rowerów”, a gdyby go ktoś nie zauważył, znakami poziomymi P-23 „rower”. Łatwo domyślić się, że powinni znajdować się na niej wyłącznie cykliści.

Rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy piesi mają prawo wejść na drogę dla rowerów. Dzieje się tak wówczas, gdy nie istnieje dla nich chodnik. Powinni jednak w takim wypadku ustąpić na drodze pierwszeństwa nadjeżdżającym rowerzystom.

Piesi, którzy pomimo faktu, że istnieje dla nich chodnik, korzystają z drogi dla rowerów mogą liczyć się z mandatem w wysokości 50 zł.

Aby uzyskać pełne informacje prawne dotyczące wykroczenia, zapraszamy do kontynuowania lektury.

Przejdź na stronę 2.


przez

Tagi:

Komentarze