Niszczenie plakatów

Niejednokrotnie spotkać się można ze zniszczonymi, poszarpanymi plakatami reklamowymi smętnie zwisającymi ze słupów, czy tablic ogłoszeniowych; ogłoszeń zachlapanych farbą lub sprayem, które poprzez skalę dewastacji nie tylko tracą swą funkcję informacyjną, ale i przyczyniają się swoim stanem do pogorszenia wyglądu naszych miast i wsi. A przecież, zostały one stworzone po to, aby przekazać światu jakąś ważną informację, np. o wydarzeniu o charakterze kulturalnym, sportowym, religijnym i każdy powinien mieć szansę się z nimi zapoznać. Czynienie ich nieczytelnymi, motywowane czy powodowane jakąkolwiek pobudką zasługuje na potępienie i karę w postaci mandatu, którą może przyznać policjant lub strażnik miejski w wysokości od 20 zł do 500 zł; albo też sąd, w wysokości do 1000 zł.


Wykroczenie

Umyślne uszkodzenie lub usunięcie ogłoszenia, afiszu lub plakatu wystawionego publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślne uniemożliwienie zaznajomienia się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 67. § 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł

Uprawnienia mandatowe

Policja, straż miejska


Zobacz także

Uszkadzanie ogłoszeń instytucji państwowych
Zaśmiecanie
Umieszczanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym
Jazda samochodem bez wymaganych świateł w tunelu
Jazda samochodem w dzień bez wymaganych świateł

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

6 odpowiedzi na „Niszczenie plakatów”

  1. […] Niszczenie plakatów […]

  2. […] Niszczenie plakatów […]

Pozostaw komentarz