Zaśmiecanie

Dbanie o czystość i porządek otoczenia wokół nas to powinność i obowiązek nas wszystkich. Ale, jest to założenie czysto teoretyczne. Zawsze znajdzie się jednostka, która za nic ma sobie normy współżycia społecznego i postanawia je zakłócić poprzez działania, z punktu widzenia społeczności niepożądane, jak chociażby wyrzucenie śmiecia na środek uczęszczanego przez tłumy chodnika. Przeważającą część przechodzących ludzi takie postępowanie może bulwersować, gdyż nie życzą oni sobie żyć w zaśmieconym i brudnym środowisku. Pojedyncze osoby, które tego nie rozumieją muszą zostać zdyscyplinowane przy pomocy kary finansowej.

Czym, z punktu widzenia kodeksu wykroczeń jest zaśmiecanie? Może to być wyrzucenie niedopałka papierosa, papierka, puszki lub butelki po napoju, ogryzka, itd. Przykłady można mnożyć. Zdarzenie powinno mieć miejsce w przestrzeni publicznej „dostępnej dla publiczności”, jak ulica, park, etc. Definicję miejsca publicznego przedłożył w swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny.

Działanie „w miejscu publicznym” musi być podjęte w przestrzeni dostępnej dla ogółu, do której nieograniczony dostęp ma bliżej nieokreślona liczba ludzi. Przykładowo, miejscem publicznym są: ulica, plac, park, sklep czy obiekt użyteczności publicznej (dworzec, urząd). Wskazuje się ponadto w literaturze, że miejscem publicznym jest również takie, do którego można wejść za okazaniem biletu czy karty wstępu − np. teatr, kino, stadion sportowy. Trybunał Konstytucyjny wskazał też, w przywołanym już wyroku o sygn. SK 70/13, że miejsce publiczne to „miejsce dostępne dla nieograniczonego kręgu podmiotów, chociażby w chwili zachowania sprawcy nikt poza nim samym tam się nie znajdował”.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2015 r. (sygn. K 28/13)

Wykroczenie

Zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 145. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości od 50 zł do 500 zł


Zobacz także

Parkowanie na trawniku
Malowanie graffiti
Żebranie
Parkowanie przy skrzyżowaniu
Zwiększenie prędkości przez wyprzedzanego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi: