Utrudnianie dostępu i wyjazdu innego pojazdu

Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy chcąc szybko skorzystać ze swojego samochodu, idzie na parking i ze zdziwieniem odkrywa, że jest on zablokowany przez inny pojazd skutecznie uniemożliwiający wyjazd z miejsca parkingowego. Niefrasobliwy właściciel blokującego pojazdu gdzieś znika, a my jesteśmy zmuszeni na niego czekać przeklinając cicho pod nosem.

Takie sytuacje się jednak zdarzają każdemu. Ktoś zablokuje nasz samochód lub zaparkuje zbyt blisko drzwi, których nie można uchylić, nie mówiąc już o ich otwarciu i wejściu do auta. Jest to działanie ze wszech miar naganne, stanowiące wykroczenie, a co za tym idzie karane mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

Ale, może się zdarzyć również sytuacja, że na wniosek zablokowanego kierowcy blokujący pojazd zostanie odholowany z miejsca zdarzenia, a to jest już wydatek ponad 500 zł (w przypadku Warszawy). Tak więc, lepiej uważać!


Wykroczenie

Naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 49. Ust. 2. Pkt. 2. Zabrania się postoju w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

H 28


Zobacz także

Jakie są opłaty za odholowanie pojazdów i kto je ustala
Zakaz zatrzymania w tunelu
Nieuprawniona jazda po buspasie
Niezachowanie wymaganego odstępu podczas jazdy w tunelu
Utrudnianie wjazdu lub wyjazdu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Utrudnianie dostępu i wyjazdu innego pojazdu”

  1. […] Utrudnianie dostępu i wyjazdu innego pojazdu […]

  2. […] Utrudnianie dostępu i wyjazdu innego pojazdu […]

Pozostaw komentarz