Niezachowanie wymaganego odstępu podczas jazdy w tunelu

Przepis ten mógłby konkurować z kilkoma innymi przepisami odnoszącymi się do ruchu drogowego o miano najmniej znanego wśród kierowców. Wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się w wielu tunelach w godzinach szczytu – samochód za samochodem, zderzak przy zderzaku. Łatwo wyobrazić sobie, co mogłoby się zdarzyć w sytuacji, np. samozapłonu jednego z pojazdów, co przecież zdarza się od czasu do czasu. Ogień z łatwością rozprzestrzeniłby się, przeskakując z auta na auto.

Właśnie takim sytuacjom ma zapobiec przepis zobowiązujący kierowców do zachowania bezpiecznego odstępu za poprzedzającym pojazdem podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, który powinien wynosić nie mniej niż 5 metrów.


Wykroczenie

Niezachowanie wymaganego odstępu za pojazdem poprzedzającym w tunelu podczas zatrzymania.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 47a. Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

0

Kod

Z01


Zobacz także

Zakaz zatrzymania w tunelu
Znak B-5 Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych
Przestrzegajmy nowych przepisów. Czyli przez portfel do głowy!
(NIE)BEZPIECZNE PASY – 22. edycja konkursu AMS
Przejazd na czerwonym świetle

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Niezachowanie wymaganego odstępu podczas jazdy w tunelu”

  1. […] Niezachowanie wymaganego odstępu podczas jazdy w tunelu […]

Pozostaw komentarz