W Polsce, tak jak w większości krajów na świecie, obowiązuje jazda prawą stroną drogi. Jest to zgodne z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 8 listopada 1968, której Polska jest sygnatariuszem. Ta umowa międzynarodowa określa ogólne zasady ruchu drogowego obowiązujące w krajach będących jej sygnatariuszami.
W niektórych krajach na świecie obowiązuje ruch lewostronny, czyli jazda po lewej stronie drogi. Oznacza to, że kierowcy prowadzą pojazdy po lewej stronie jezdni, a wyprzedzanie odbywa się z prawej strony. Niektóre z krajów, w których obowiązuje ruch lewostronny to Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania (Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna), Japonia, Indie, Indonezja, Pakistan, Sri Lanka, Tajlandia, Malezja.
Nakaz jazdy prawą stroną drogi oznacza, że pojazdy powinny poruszać się po prawej stronie jezdni. Czyli, jeśli prowadzisz samochód, powinieneś poruszać się po prawej stronie drogi i wyprzedzać z lewej strony. Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierowcy powinni poruszać się skrajnym pasem po prawej stronie, a wyprzedzanie powinno odbywać się pasem lewym. Następnie, wyprzedzający musi powrócić na skrajny prawy pas. Również na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierowcy powinni poruszać się skrajnym pasem po prawej stronie, a wyprzedzanie powinno odbywać się z lewej strony. I również w tym przypadku wyprzedzający powinni zawsze wracać na skrajny prawy pas. Stała jazda środkowym pasem lub skrajnym lewym pasem jest zabroniona, są to pasy wyłącznie do wyprzedzania. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy oznakowanie pasa wyraźnie mówi, że np. skrajny lewy pas jest przeznaczony tylko np. dla autobusów lub dla pojazdów, które skręcają w lewo na skrzyżowaniu. W każdym innym przypadku, jazda poza prawym pasem ruchu może zwiększać ryzyko kolizji i jest niezgodna z przepisami ruchu drogowego.
Kierowcy, którzy nie stosują się do tych zasad, np. jeżdżą po lewej stronie drogi i w ten sposób utrudniają innym użytkownikom drogi swobodne wyprzedzanie, mogą zostać ukarani mandatem i punktami karnymi. W przypadku poważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego, takich jak spowodowanie wypadku drogowego, kierowca może ponieść odpowiedzialność karną i zostać skazany na karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności przez sąd. W każdym przypadku, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nakazu jazdy prawą stroną drogi, jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi.
Przejdź na stronę 2.
Komentarze
You must log in to post a comment.