Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów

Znak drogowy B-9 „zakaz wjazdu rowerów” należy do kategorii znaków drogowych zakazu i oznacza zakaz wjazdu rowerów i wózków rowerowych za znak na drogę, na której został ustawiony. Chyba najczęściej jest to związane z faktem, że wzdłuż tej drogi istnieje droga dla rowerów oznaczona znakiem nakazu C-13, którą powinni wykorzystać rowerzyści celem kontynuacji jazdy.

Droga dla rowerów – drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Jeszcze inne zastosowanie znaku B-9 to drogi szybkiego ruchu, które ze względu na zbyt wysoką prędkość poruszających się po nich pojazdów i natężenie ruchu są niebezpieczne dla rowerzystów.


Wykroczenie

Niezastosowanie się do znaku B-9 „zakaz wjazdu rowerów”.

Naruszone przepisy

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 18. Ust. 10. Znak B-9 „zakaz wjazdu rowerów” oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

1 punkt karny

Kod

C15


Zobacz także

Znak C-13 droga dla rowerów
Chodzenie po drodze dla rowerów
Znak nakazu C-12 ruch okrężny
Niszczenie plakatów
Zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

6 odpowiedzi na „Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów”

  1. […] Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów […]

  2. […] Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów […]

  3. […] Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów […]

  4. […] Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów […]

  5. […] Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów […]

Pozostaw komentarz