Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów

W chwili obecnej rowerzyści nie powinni narzekać na brak przygotowanych dla nich tras rowerowych, zwłaszcza w dużych miastach. Wikipedia podaje, że w 2018 roku łączna długość szlaków rowerowych w warszawie wynosiła 585 km, z tego 432,5 km stanowiły drogi dla rowerów. W roku 2020, łączna długość szlaków rowerowych w Warszawie wzrosła do 675 km. To niemało.

Zdarza się niestety co raz częściej, że rowerzyści w poszukiwaniu równiejszej nawierzchni zjeżdżają z wyznaczonej drogi dla rowerów wybierając jazdę wśród samochodów na jezdni. Wielu z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że w ten sposób popełniają karalne wykroczenie, gdyż jazda rowerem jezdnią jest zabroniona w przypadku istnienia drogi dla rowerów biegnącej wzdłuż jezdni. Warto o tym pamiętać nie tylko ze względu na karę finansową w wysokości 100 zł, którą możemy ponieść, ale i z powodu własnego bezpieczeństwa.


Wykroczenie

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Naruszone przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Art. 33. Ust. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kwalifikacja prawna

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Wysokość mandatu

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 100 zł

Punkty karne

0

Kod

brak


Zobacz także

Znak B-9 zakaz wjazdu rowerów
Znak C-13 droga dla rowerów
Samowolne umieszczanie znaków
Obowiązek sprzątania kupy po swoim psie
Zakaz wyprzedzania na przejazdach kolejowych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów”

  1. […] Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów […]

  2. […] Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów […]

  3. […] Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów […]

  4. […] Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów […]

  5. […] Jazda na rowerze poza drogą dla rowerów […]

Pozostaw komentarz