Autobusy to zazwyczaj bardzo duże samochody przystosowane do przewozu większej liczby pasażerów niż typowy samochód osobowy. Autobusy mogą mieć różne rozmiary i kategorie, od mniejszych autobusów miejskich do większych autokarów turystycznych, ale zazwyczaj są znacznie większe niż samochody osobowe.
Ze względu na swoje rozmiary, autobusy mogą mieć trudności z poruszaniem się po niektórych ulicach i wjazdem w wąskie lub kręte uliczki. Z tego powodu w niektórych miastach wyznaczane są specjalne trasy dla autobusów, które są dostosowane do ich rozmiarów.
Natomiast, niektóre drogi mogą być całkowicie zamknięte dla autobusów. Na przykład, jeśli droga jest bardzo wąska lub ma wiele ostrych zakrętów, może to być trudne lub niemożliwe dla autobusu, aby ją przejechać bez ryzyka uszkodzenia pojazdu lub utrudniania ruchu. W takich przypadkach, w celu ochrony bezpieczeństwa i zapewnienia płynnego ruchu drogowego, drogi te mogą być oznaczone jako zamknięte dla autobusów lub autobusy mogą mieć dozwolony dostęp tylko pod określonymi warunkami.
Warto też jednocześnie zwrócić uwagę, że każdy kierowca autobusu powinien przestrzegać przepisów drogowych i dostosowywać swoją jazdę do warunków drogowych oraz swojego pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i pasażerów.
Wykroczenie
Niezastosowanie się do znaku B-3a „zakaz wjazdu autobusów”.
Naruszone przepisy
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
§ 18. Ust. 2. Znak B-3a „zakaz wjazdu autobusów” oznacza zakaz ruchu autobusów.
Kwalifikacja prawna
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Wysokość mandatu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 250 zł
Punkty karne
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego
Obowiązuje od dnia 17 września 2022 r.
3 punktów karnych
Kod
C 14
Uprawnienia mandatowe
Zobacz także
Znak P-4 linia podwójna ciągła
Znak B-13 zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi
Znak B-25 „zakaz wyprzedzania”
Znak B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych
P-19 linia wyznaczająca pas postojowy
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeżeli interesują Ciebie zagadnienia związane z ruchem drogowym lub kwestiami prawnymi kodeksu wykroczeń i chcesz być na bieżąco, możesz zasubskrybować powiadomienia o nowych artykułach; komentuj, zadawaj pytania dotyczące interesujących Cię zagadnień. Zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Treści z serwisu mandatownik.pl mają na celu polepszenie znajomości przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Informacje tutaj zawarte nie są ostateczną wykładnią i mają jedynie charakter informacyjno-edukacyjny. Autor treści nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie mandatownik.pl.
Pozostaw komentarz